Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kpt. Marian Markiewicz ps. "Maryl" spoczął na cmentarzu w Głubczycach. Pogrzeb zgromadził rodzinę, przyjaciół, harcerzy, wojsko, mieszkańców

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Kpt. Marian Markiewicz ps. "Maryl" został pochowany na cmentarzu komunalnym w Głubczycach. Pogrzeb weterana AK odbył się w sobotę 29 października.
Kpt. Marian Markiewicz ps. "Maryl" został pochowany na cmentarzu komunalnym w Głubczycach. Pogrzeb weterana AK odbył się w sobotę 29 października. Marcin Żukowski
W sobotę 29 października w Głubczycach odbył się pogrzeb kpt. Mariana Markiewicza ps. „Maryl”. W uroczystości udział wzięła rodzina, przyjaciele, opiekunowie, harcerze, mieszkańcy Głubczyc i regionu. Wojsko wystawiło asystę honorową. Była delegacja zagraniczna.

Msza święta zgromadziła wiele osób chcących towarzyszyć w ostatniej drodze ziemskiej kpt. Marianowi Markiewiczowi. Kazanie pogrzebowe wygłosił ks. Kamil Sowada, który w ostatnich latach sprawował opiekę duszpasterską nad zmarłym weteranem Armii Krajowej.

- Ludzie różnie przyjmują Komunie Świętą. Jedni na stojąco, drudzy na klęcząco. Do ust, na rękę, w pośpiechu, z namaszczeniem i ogromnym szacunkiem. Ale taki sposób w jaki śp. Marian przyjmował Najświętszy Sakrament, będę pamiętał do końca życia. Zawsze przygotowany, dobrze wyspowiadany, zanurzony w Bożej miłości… Zawsze najpierw było przyjęcie Komunii Świętej, a później siadałem i rozmawialiśmy. Godzinę czy dwie. Ale naprawdę nie macie pojęcia jak, w czasie zjednoczenia się z Chrystusem, miał złożone ręce, miał ogromne skupienie na twarzy, w jak piękny sposób przeżywał chwilę, kiedy przyjmował Boga do serca – mówił kapłan.

Kaznodzieja starał się dowieść, że to, jakim zmarły Marian Markiewicz był człowiekiem, przyjacielem, żołnierzem, Polakiem, wynikało wprost z jego pokory mającej źródło w głębokiej wierze.

- Dziwią mnie ludzie, którzy nie potrafią wybaczyć. Co w takim przypadku mógłby powiedzieć Marian swoim oprawcom? Prześladowany, więziony, bity… Zapytałem go o to, kilka dni czy tygodni po napaści Rosji na Ukrainę. Panie Marianie, jak to zrozumieć, wytłumaczyć, wybaczyć? Odpowiedział mi: „Tylko w Bogu” - mówił.

Ks. Sowada przywołał również słowa śp. Kapitana Markiewicza na temat śmierci.

- Aż do ostatniej chwili człowiek żyje tą nadzieją i jeśli wierzy w świat pozagrobowy, to umiera spokojnie. Czeka, spokojnie to przyjmuje - cytował kapłan.

Wśród uczestników „ostatniego pożegnania” zauważalną grupą byli harcerze różnych organizacji, głównie podsudeckiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej działającego w Głubczycach, Głuchołazach i Głogówku.

W uroczystości uczestniczyła również grupa wileńskich harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, którzy znali się z kpt. „Marylem”.

W ostatniej dekadzie swojego życia zmarły weteran Armii Krajowej był mocno zaangażowany w pracę wychowawczą młodego pokolenia. Był nestorem głubczyckiego środowiska ZHR. Chętnie spotykał się z młodzieżą. Angażował się w działania Stowarzyszenia Odra-Niemen. Wśród pocztów sztandarowych była reprezentacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach. Były obecne również sztandary oddziałów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Głubczyc i Kędzierzyna-Koźla, którymi opiekują się harcerze.

Kompanię honorową wystawili żołnierze. Na czele wojskowej reprezentacji stał gen. bryg. Maciej Siudak, dowódca 10. Brygady Logistycznej w Opolu.

Ciało Mariana Markiewicza spoczęło w grobie obok żony Danuty na cmentarzu komunalnym w Głubczycach.

Marian Markiewicz – ur. 29.03.1924 w Kownie, zm. 25.10.2022. Był żołnierzem AK okręgów wileńskiego i nowogródzkiego, uczestnikiem wyzwalania Wilna w ramach operacji „Ostra Brama”, walczył w bitwie pod Surkontami (za co otrzymał Krzyż Walecznych). Był więźniem gestapo, NKWD i UB (w sumie za kratami spędził 9 lat i 3 miesiące). W 1980 roku inicjował powstawanie struktur NSZZ „Solidarność” na terenie powiatu głubczyckiego. Był odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017), Krzyżem Walecznych (1944), Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami (1945), Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2018), Medalem Zasłużony dla NSZZ Solidarność Region Śląsk Opolski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto