Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to coraz większy problem. W Opolu debatowano nad tym, jak sobie z nim radzić

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Jest wiele zagrożeń, które powodują poważne problemy psychiczne u młodzieży.
Jest wiele zagrożeń, które powodują poważne problemy psychiczne u młodzieży. Pixabay
Kilka tysięcy nauczycieli, pedagogów i dyrektorów szkół z całej Polski wzięło udział w opolskiej konferencji „Profilaktyka Połączeń”, której celem była debata na temat pogarszającego się stanu kondycji psychicznej dzieci i młodzieży.

O tym, jak ważny był to temat, świadczyła m.in. rekordowa frekwencja podczas konferencji. Sala Orła Białego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego zapełniła się do ostatniego miejsca. A z uwagi na to, że wydarzenie miało formułę hybrydową i odbyło się zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, łącznie wzięło w niej udział kilka tysięcy osób.

Uczestnicy konferencji podjęli próby wypracowania praktycznych rozwiązań dotyczących wykorzystywania codziennych sytuacji w klasie do budowania odporności psychicznej młodzieży oraz przeciwdziałania kryzysom psychicznym młodego pokolenia w środowisku szkolnym i w rodzinie.

Wśród zagrożeń, które powodują poważne problemy psychiczne młodzieży, są m.in. uzależnienie od alkoholu i innych narkotyków czy zbyt długie spędzanie czasu w mediach społecznościowych.

- Diagnoza, profilaktyka, dobre rozeznanie tego, co jest zagrożeniem i szybka reakcja to jest to, co pozwoli nam uniknąć wielu turbulencji i jeszcze większych problemów w przyszłości. A my, dorośli, musimy wziąć za to odpowiedzialność - tłumaczył marszałek opolski Andrzej Buła.

Organizatorami konferencji „Profilaktyka Połączeń” byli opolska Fundacja „Wypłyń na Głębię” wraz z Kuratorium Oświaty w Opolu.

- Badania pokazują, że matki średnio poświęcają aktywnie swoim dzieciom dziennie pół godziny czasu, a ojcowie zaledwie 10 minut. A jeśli mowa o poważnej rozmowie ze swoim dzieckiem, to ten czas, jaki my, dorośli, poświęcamy dzieciom, jest jeszcze krótszy. To jest przerażające – podkreślał Michał Siek, opolski kurator oświaty.

Kurator oświaty zwrócił uwagę także na to, że w ciągu ostatnich 25u lat o ponad 70 procent wzrosła liczna młodych ludzi, którzy borykają się z depresją.

Wydarzenie zorganizowano pod patronatem honorowym marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły. W skład komitetu honorowego konferencji weszli: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia, Ośrodek Rozwoju Edukacji, a także Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom – KCPU.

Konferencję zorganizowano w Sali Orła Białego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to coraz większy problem. W Opolu debatowano nad tym, jak sobie z nim radzić - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto