Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuchnia na miarę potrzeb i możliwości [ZDJECIA] Jak ją zaprojektować?

Irena Grek
90 lat temu kobieta, która nigdy sama nie gotowała - zrewolucjonizowała sposób urządzania kuchni. Do dzisiaj niektóre jej pomysły można odnaleźć m.in. w IKEA.

W 1927 roku po raz pierwszy zaprezentowano tzw. kuchnię frankfurcką. Była dziełem pierwszej kobiety architekta w Austrii, Marga-rete Schütte-Lihotzky. Sama nigdy nie gotowała, ale to ona zaprojektowała kuchnię, która służy za wzór dla kolejnych pokoleń architektów.

W latach dwudziestych na zlecenie władz Frankfurtu wraz z zespołem architektów pracowała nad stworzeniem nowych dzielnic mieszkaniowych dla robotników. Jej przypadło w udziale zaprojektowanie kuchni. Aby jak najlepiej zorganizować „laboratorium kuchenne” na jak najmniejszej przestrzeni - obserwowała gospodynie przy pracy. Precyzyjnie z centymetrem i stoperem w ręku - mierzyła pokonywaną przez nie drogę i czas poszczególnych czynności.

Nadal aktualny Wzorzec
Na tej podstawie Lihotzky zaprojektowała pomieszczenie, w którym najważniejsza była organizacja pracy i zapewnienie maksymalnej wygody podczas każdej z wykonywanych prac, a także sposób przechowywania sprzętów i produktów spożywczych. W idealnej kuchni wszystko miało być na wyciągnięcie ręki i wspomagane przez nowoczesne technologie. Minimalna kuchnia frankfurcka miała wymiary 1,9 na 3,4 metra. Wnętrze wypełniały liczne szafki, półki i gabloty oraz systemy aluminiowych szuflad do przechowywania sypkich produktów (każda z opisem, co znajduje się w środku), gazowa kuchenka i metalowy zlew, ruchome blaty i suszarka na naczynia, zawieszona nad zlewem.

Każda z 10 tys. prefabrykowanych kuchni, które powstały według tego projektu, kosztowała tylko kilkaset marek, opłata była rozłożona na raty i doliczana do czynszu, co pozwoliło tysiącom rodzin na godziwe warunki bytowe.

Od czegoś trzeba zacząć
Z taką samą precyzją, jaką wykazała się Margarete Schütte-Lihotzky, swoje projekty przygotowują od lat projektanci firmy IKEA, uwzględniając przy tym wyzwania, jakie stawia przed nimi współczesność i... moda, w różnych jej aspektach. Nawet tym, który dotyczy stylu i sposobu życia współczesnych młodych ludzi, którzy na co dzień coraz częściej jedzą na mieście, ale od święta uwielbiają spotkania towarzyskie w kompaktowej przestrzeni.

Dla nich aneks kuchenny to idealne rozwiązanie w coraz mniejszych metrażach najpopularniejszych na rynku mieszkań. I to nie salon, ale kuchnia staje się wyznacznikiem standardu urządzania takich wnętrz.

Przy urządzaniu małej kuchni kluczowy jest zarówno dobór umeblowania, jak i sprzętu AGD. Mimo pozornego bogactwa rynkowej oferty - często trudno to zgrać. IKEA pomaga, oferując narzędzia i instrumenty oraz pomoc fachowców na każdym etapie realizowania zamysłu. Wstępny projekt można stworzyć w dostępnym na stronie www.ikea.com planerze, oszacować koszty umeblowania i wyposażenia w sprzęt AGD.

Kolejnym krokiem jest współpraca z fachowcami, którzy nie tylko pomogą dopracować wizję idealnej kuchni (na sesję trzeba się wcześniej umówić, jej koszt to 199 zł). Dokonają również precyzyjnego pomiaru pomieszczenia, co jest niezwykle istotne przy kuchniach na wymiar, skompletują i dostarczą kupione sprzęty i meble, zmontują je i zawieszą, zainstalują urządzenia AGD. 25-letnia gwarancja jest już tylko wisienką na torcie...

Kuchnie inne niż wszystkie
Od lat IKEA jest pionierem w dziedzinie rozwiązań funkcjonalnych wyposażenia wewnętrznego. Od samodomykających szuflad, których zastosowanie pozwala na optymalne wykorzystanie miejsca w szafkach, po systemy zagospodarowania szuflad i wnętrz szafek - wszystkie te rozwiązania ułatwiają pracę w kuchni i utrzymanie jej w porządku. Natomiast bogaty wybór oświetlenia kuchennego pozwala dobrze oświetlić przestrzeń oraz powierzchnie robocze, co czyni pracę łatwiejszą i bezpieczniejszą.

No i nie można zapomnieć o setkach kuchennych gadżetów, uwielbianych na całym świecie!

Domowy alfabet
Kształt kuchni jest pochodną jej „zawartości” i wielkości. Szczupłość miejsca nie musi być przeszkodą w urządzeniu wygodnego do pracy wnętrza! Ważny jest jej optymalny układ. To taki, który tworzy bardzo zwarty tzw. trójkąt roboczy: lodówka-zlewozmywak-kuchenka. Wszystkie procesy kuchenne zaczynają się od wyjęcia potrzebnych produktów - dlatego tuż przy drzwiach powinna stać lodówka lub szafka przeznaczona do przechowywania żywności. W jej pobliżu przyda się miejsce do wykładania zakupów (szafka z blatem, mobilny barek, wózek), obok zlewozmywak, pod nim kosze na śmieci i odpadki. Po drugiej stronie umieszczamy blat roboczy (nie krótszy niż 80 cm). W następnej kolejności umieszczamy kuchenkę (płytę grzejną, a w szafce pod nią piekarnik), nad nimi instalujemy okap, dzięki któremu zapachy nie przenikną w głąb mieszkania.

W niemal każdej kuchni sprzęty można funkcjonalnie rozmieścić, ustawiając je wzdłuż dwóch prostopadłych ścian (w kształcie litery L) z lodówką i zlewozmywakiem po jednej stronie, a kuchenką po drugiej. W zabudowie w kształcie litery U dwa ciągi robocze usytuowane naprzeciwko siebie są połączone trzecim, poprzecznym, a każdy ze sprzętów, stanowiących trójkąt roboczy, ustawiony jest przy innej ścianie. W dużych kuchniach wygodnym rozwiązaniem jest tzw. wyspa - miejsce wykorzystywane jako dodatkowy blat roboczy, a jednocześnie barek śniadaniowy lub centralne miejsce pracy. Najwygodniejsze są mobilne wyspy, barki, dostępne w sklepach IKEA. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej kuchni możemy zaoszczędzić czas przeznaczony na wykonywane w niej codzienne czynności. Pomogą nam w tym wydzielone strefy. Najczęściej jest ich 5: strefa zapasów, przechowywania, przygotowywania posiłków, zmywania, gotowania i pieczenia. Wymieniona kolejność jest optymalnym układem dla osoby praworęcznej. W przypadku osoby leworęcznej układ powinien być odwrotny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto