Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licencjat dla pielęgniarki

rog
W Opolu od 1 maja oficjalnie rozpocznie działalność Państwowa Wyższa Szkoła Medyczna. W październiku będą mogli rozpocząć w niej nauką pierwsi studenci. Na razie nie wiadomo jeszcze, kto będzie rektorem nowej uczelni.

W Opolu od 1 maja oficjalnie rozpocznie działalność Państwowa Wyższa Szkoła Medyczna. W październiku będą mogli rozpocząć w niej nauką pierwsi studenci. Na razie nie wiadomo jeszcze, kto będzie rektorem nowej uczelni. Nie została również skompletowana kadra profesorska.
O powołaniu w Opolu nowej uczelni zdecydowała ostatecznie Rada Ministrów 8 kwietnia br. Prace nad powołaniem nowej uczelni medycznej rozpoczęły się już w 1999 roku. Kilka miesięcy później, w marcu 2000 roku do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafił przygotowany przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego wniosek o utworzenie w Opolu uczelni zawodowej.

Zgodnie z obowiązującą procedurą do zatwierdzenia wniosku potrzebna była pozytywna opinia Komisji Akredytacyjnej Wyższego Szkolnictwa Zawodowego oraz Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Z powodu licznych braków wniosek został odrzucony. Nowy, poprawiony i dostosowany do zmienionych wymagań wniosek został ponownie złożony w Ministerstwie edukacji Narodowej i Sportu w maju ubiegłego roku.

W lipcu 2002 roku Państwowa Komisja Akredytacyjna, która zastąpiła dwa poprzednie gremia decyzyjne, wydała pozytywną opinię na temat utworzenia w Opolu nowej uczelni. Trzy dni temu rząd w formie rozporządzenia ostatecznie podjął decyzję o utworzeniu placówki.

- Do 1 maja mamy czas żeby zarejestrować szkołę i wybrać rektora - mówi wicemarszałek Ryszard Galla. - Cieszymy się, że ostatecznie otrzymaliśmy zgodą na otworzenie tej szkoły, tym bardziej, że będzie to jedyna szkoła medyczna otwarta w tym roku.

Ryszard Galla przyznaje również, że na razie jest kłopot z wyborem kadry profesorskiej. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że część wykładowców będzie dojeżdżać z akademii medycznych ze Katowic i z Wrocławia. Dodatkowo być może zatrudnieni zostaną pracownicy opolskich szpitali z tytułem doktora. W nowej uczelni pracować będzie około 40 osób.
Niepodważalnym argumentem za powołaniem w Opolu Państwowej Wyższej Szkoły Medyczne są przepisy unijne, według których średni personel medyczny musi posiadać wykształcenie przynajmniej na poziomie licencjacki.

Szkoła będzie mieścić się w pomieszczeniach dotychczasowego Medycznego Studium Zawodowego przy ulicy Katowickiej w Opolu. W tej chwili trwają tam ostatnie prace modernizacyjne. Nową część dydaktyczną to aula na 250 osób, czytelnia, biblioteka oraz pomieszczenia administracyjne.
- Na przebudowę szkoły z budżetu województwa przeznaczyliśmy 800 tysięcy złotych. Natomiast koszty utrzymania obiektu i pensje wykładowców pokrywać będzie ministerstwo ? wyjaśnia wicemarszałek Galla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto