Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczba łóżek dla pacjentów covidowych na Opolszczyźnie zostanie zmniejszona o 30 procent

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Do walki z Covid-19 na Opolszczyźnie włączone zostały 22 szpitale, z których część została całkowicie przekształcona na placówki covidowe. Ponieważ w ostatnich dniach liczba zakażeń w regionie spada, a niebawem uruchomiony zostanie szpital tymczasowy w Opolu, wojewoda opolski podjął decyzję o stopniowym "odmrażaniu" działalności szpitali. Przedsięwzięcie zostało podzielone na 6 etapów.

Pierwszy z nich już trwa i zakończy się 20 grudnia. Warunkiem jest utrzymywanie się przez 7 kolejnych dni liczby nowych zachorowań oraz liczby zajętych łóżek covidowych poniżej 500.

W tym etapie zlikwidowanych zostanie ok. 150 łóżek covidowych (z 877 w całym regionie do 739), co oznacza, że na potrzeby pacjentów z innymi chorobami przywróconych zostanie 239 łóżek.

- Nieraz jedno zajęte łóżko dla pacjenta zarażonego skutkowało automatycznym wyłączeniem innych łóżek. To wynikało z konieczności zablokowania możliwości rozprzestrzeniania się wirusa - wyjaśnił wojewoda.

Dotyczy to szpitali powiatowych w Namysłowie, Kluczborku, Strzelcach Opolskich, Oleśnie oraz Centrum Kardiologii Scanmed w Kluczborku.

Jeszcze przed świętami rozpocznie się II etap "odmrażania", pod warunkiem, że liczba nowych zakażeń i obłożenie łóżek covidowych spadnie poniżej 400 dziennie. Do 10 stycznia zlikwidowanych zostanie 125 łóżek covidowych, dzięki czemu na potrzeby pacjentów niezakażonych przywróconych zostanie 211 miejsc szpitalnych. Dotyczy to szpitali w Głuchołazach, Prudniku oraz w Kup.

Do 10 stycznia baza łóżek covidowych powinna więc zmniejszyć się o 30 procent (z 877 do 617).

Na tym etapie zmniejszy się też liczba stanowisk OIOM pod warunkiem, że przez 7 dni liczba zajętych łóżek nie przekroczy 30. Zaplanowano zlikwidowanie 8 łóżek OIOM (Nysa, MSWiA w Opolu, VITAL). W regionie pozostanie 65 łóżek (łącznie ze szpitalem tymczasowym).

Realizacja kolejnych etapów "odmrażania" szpitali będzie zależeć od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.
- W przypadku zwiększenia zachorowalności każdy "odmrażany" szpital deklaruje gotowość przywrócenia w ciągu 48 godzin łóżek koronawirusowych do stanu sprzed etapu zmniejszania - powiedział wojewoda Adrian Czubak.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto