Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka maturzysty, czyli ostatnie powtórki przed egzaminem dojrzałości. Matury ruszą 4 maja

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W tym roku ponownie matura jest prostsza, niż przed pandemią. Zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą sprawdzały poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych w ministerialnych wymaganiach egzaminacyjnych, a nie w podstawie programowej.  Trzeba zdać jedynie egzaminy pisemne. Część ustna przeprowadzana będzie wyłącznie dla tych, którzy muszą wykazać się jej wynikiem podczas rekrutacji na uczelnię zagraniczną. W całym kraju przeprowadzonych zostanie ok. 1 800 egzaminów ustnych, w większości z języka angielskiego.
W tym roku ponownie matura jest prostsza, niż przed pandemią. Zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą sprawdzały poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych w ministerialnych wymaganiach egzaminacyjnych, a nie w podstawie programowej. Trzeba zdać jedynie egzaminy pisemne. Część ustna przeprowadzana będzie wyłącznie dla tych, którzy muszą wykazać się jej wynikiem podczas rekrutacji na uczelnię zagraniczną. W całym kraju przeprowadzonych zostanie ok. 1 800 egzaminów ustnych, w większości z języka angielskiego. Dariusz Bloch/Polska Press
Dla absolwentów szkół średnich majówka to czas ostatnich powtórek przed maturą. Egzaminy dojrzałości rozpoczną się już w środę. Na Opolszczyźnie przystąpi do nich 6278 osób.

- Majówka maturzysty to kucie i rycie. Robię sobie przerwy na spacer wśród zieleni, ale szybko wracam do domu, bo mam poczucie, że marnuję cenny czas, a tyle jest jeszcze do powtórzenia - mówi Majka z II LO w Opolu.

Najcięższe dla maturzystów będą pierwsze trzy dni. Matura rozpocznie się 4 maja od egzaminu z języka polskiego, dzień później maturzyści będą rozwiązywać zadania z matematyki. W piątek egzamin z najczęściej wybieranych języków nowożytnych - angielskiego i niemieckiego.

Kto chce dostać świadectwo dojrzałości musi z tych przedmiotów, zdawanych na poziomie podstawowym, uzyskać minimum 30 proc. punktów. Drugim warunkiem jest przystąpienie do egzaminu z jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Tutaj nie ma progu zaliczeniowego, więc można oddać pusty arkusz, podpisany jedynie kodem zdającego.

W tym roku ponownie matura jest prostsza, niż przed pandemią. Zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą sprawdzały poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych w ministerialnych wymaganiach egzaminacyjnych, a nie w podstawie programowej. Trzeba zdać jedynie egzaminy pisemne. Część ustna przeprowadzana będzie wyłącznie dla tych, którzy muszą wykazać się jej wynikiem podczas rekrutacji na uczelnię zagraniczną. W całym kraju przeprowadzonych zostanie ok. 1 800 egzaminów ustnych, w większości z języka angielskiego.

Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie. Na Opolszczyźnie prawie 23 procent maturzystów będzie zdawać trzy przedmioty dodatkowe. Sześć osób postanowiło zaliczyć wszystkie.

- Wybieram się na medycynę. Na poziomie rozszerzonym będę zdawać biologię, fizykę i matematykę. Oczywiście, jak prawie wszyscy moi znajomi zdaję też rozszerzony angielski - mówi Marcin Bogacki, absolwent opolskiego liceum.

W skali całej Opolszczyzny angielski to najpopularniejszy przedmiot wybierany na poziomie rozszerzonym niemal przed dwie trzecie zdających. Co czwarty opolski maturzysta będzie zdawać rozszerzoną matematykę, prawie 22 proc. wybrało geografię, a co piąty zmierzy się z rozszerzonym egzaminem z języka polskiego. Najrzadziej wybierane przedmioty to filozofia (35 osób w regionie), historia muzyki (10 opolskich maturzystów) oraz język łaciński i kultura antyczna, którą na Opolszczyźnie postanowiły zdawać dwie osoby.

W tym roku po raz pierwszy absolwenci 4-letniego technikum (z lat 2006–2022) oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum (z 2022 r.), nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Uczniowie, którzy z różnych względów nie będą mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości w terminie głównym, mogą zrobić to później. Matury w terminie dodatkowym odbędą się od 1 do 15 czerwca.

Ci, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów, będą mogli podejść do matury w terminie poprawkowym. Odbędzie się on 23 sierpnia, a wyniki będą znane 9 września 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Majówka maturzysty, czyli ostatnie powtórki przed egzaminem dojrzałości. Matury ruszą 4 maja - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto