Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz firmę, płać podatki i składki

Maciej Kołodziejczyk, Mariusz Urbanke
Przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania. Oto one: * Karta podatkowa Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub ...

Przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania. Oto one:

* Karta podatkowa

Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową oraz wykonujący wolne zawody - ale w ograniczonym zakresie. Ograniczenia dotyczą zarówno rodzajów prowadzonej działalności, jak i liczby zatrudnianych pracowników, w tym często także członków rodziny. By skorzystać z opodatkowania w formie karty, przed rozpoczęciem działalności trzeba złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o objęcie tym opodatkowaniem (PIT-16).

* Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Jeśli podatnik nie ma prawa do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach ryczałtowych, musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów i płacić podatek od rzeczywistego dochodu według skali podatkowej (stawki 19, 30 i 40 proc.). Wówczas kwestie podatkowe są dość skomplikowane - zwłaszcza w zakresie rozliczania kosztów. Przedsiębiorcy działający jako osoby fizyczne opodatkowane na zasadach ogólnych muszą ustalać miesięczne zaliczki na podatek (PIT-5) oraz prowadzić szereg ewidencji (podatkowych i innych).

* Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jest to uproszczona forma rozliczania podatkowego. Dotyczy osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą lub w formie spółki cywilnej. Aby rozliczać się z fiskusem na zasadzie ryczałtu, uprzednio należy zgłosić wybór tej formy opodatkowania (nie trzeba składać żadnych wniosków i oczekiwać na decyzję, jak w przypadku np. karty podatkowej).

Z tej uprzywilejowanej formy opodatkowania mogą skorzystać podmioty, których dochód za rok poprzedni nie przekroczył 499 tys. 460 zł. Nie jest to jednak kwota stała.

* Księgowość pełna

Do prowadzenia księgowości pełnej zobowiązane są przedsiębiorstwa, które za rok poprzedni osiągnęły przychód z działalności przekraczający 800 tys. EURO. Niezależnie od wielkości przychodu księgi handlowe muszą prowadzić osobowe spółki kapitałowe (spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna).

* Składki, składki, składki

Nawet przedsiębiorca, który jest "pod krechą", musi płacić składki na ubezpieczenie społeczne. - Ustawa o systemie ubezpieczenia społecznego mówi, że minimalny dochód miesięczny, od którego przedsiębiorca powinien odprowadzić składki, wynosi 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni kwartał - wyjaśnia Joanna Biniecka, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Sosnowcu. - Obecnie ta minimalna deklarowana kwota dochodu miesięcznego przy prowadzeniu własnej firmy wynosi 1237,17 zł.

I tak od dochodu miesięcznego odprowadza się na:

* ubezpieczenie emerytalne - 19,52 proc.
* ubezpieczenie rentowe - 13 proc.
* ubezpieczenie zdrowotne - 7,75 proc.
* ubezpieczenie wypadkowe - 1,62 proc.
* składkę na Fundusz Pracy - 2,45 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto