Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura POLSKI 2020. Arkusz CKE, odpowiedzi, wypracowanie. Co było na maturze z języka polskiego 4 maja 2021? Czy wyciekły pytania maturalne?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Matura z polskiego 4.05.2020 roku była przeprowadzona z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Na rozwiązanie testu i napisanie wypracowania zdający mieli 170 minut. Pierwsze osoby zaczęły kończyć egzamin już po niespełna dwóch godzinach.
Matura z polskiego 4.05.2020 roku była przeprowadzona z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Na rozwiązanie testu i napisanie wypracowania zdający mieli 170 minut. Pierwsze osoby zaczęły kończyć egzamin już po niespełna dwóch godzinach.
Egzaminem z języka polskiego 6,5 tys. opolskich uczniów rozpoczęło we wtorek maturę 2021. Po zapoznaniu się z zasadami egzaminu uczniowie sięgnęli po długopisy i równo o godz. 9:00 przystąpili do pisania matury z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Matura 2021 z polskiego. Jak im poszło? Czego się spodziewali na tegorocznej maturze?

Od rana na korytarzu V LO przy ul. Reymonta w Opolu panowała podniosła atmosfera. Uczniowie wymieniali się ostatnimi uwagami i obstawiali, jakiej lektury będzie dotyczyła rozprawka. Później zniknęli w salach lekcyjnych, w których przez najbliższe trzy tygodnie pisać będą egzaminy.

Na rozwiązanie testu i napisanie wypracowania zdający mieli 170 minut. Pierwsze osoby zaczęły kończyć egzamin już po niespełna dwóch godzinach. Twierdziły, że więcej czasu nie potrzebują.

- Nie spodziewałem się, że pójdzie mi aż tak szybko. Na wiele pytań znałem od razu odpowiedź, nie były skomplikowane i nie trzeba było długo się nad nimi głowić. Najwięcej czasu zajęło oczywiście napisanie wypracowania, ale temat był mi dobrze znany - tłumaczył zaraz po wyjściu z sali egzaminacyjnej Adam Sroczyk z V LO w Opolu.

Matura 2021. Przed egzaminem z polskiego wyciekły tematy wypracowania

W dniu egzaminu z języka polskiego, około godziny 6:50 w Internecie popularność miały frazy:

  • motyw ambicji,
  • Lalka ambicja,
  • ambicja w lekturach.

Internauci szukali też streszczenia "Lalki". Działo się to głównie w województwie podlaskim.

Również na portalu Wykop.pl użytkownicy przekazywali sobie informację o prawdopodobnym wycieku tematu tegorocznej matury z języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie to wyjaśniała.

Maturzyści, którzy skończyli pisać egzamin, potwierdzili nam, że faktycznie temat wypracowania dotyczył powieści Bolesława Prusa, na podstawie której należało odpowiedzieć, czy ambicja pomaga w osiąganiu celi.

Matura 2021. „Lalka” nie była zaskoczeniem

- Bardzo się ucieszyłam z „Lalki”, bo była to najlepiej powtórzona przeze mnie lektura. Stres był straszny, ręce mi trzęsły, ale jakoś dałam radę - mówiła Zuzanna Siebiert.

Jak tłumaczyła, poloniści przed maturą przypominali im, że „Lalka” lub „Pan Tadeusz” może pojawić się na tegorocznej maturze z j. polskiego.

- W trakcie przygotowań do matury najwięcej zależało od naszej własnej determinacji i samodyscypliny. Trudniej było zmotywować się np. do czytania lektur, ale jeśli komuś zależało, to nie miał z tym problemu. W moim przypadku było mi nawet lepiej w trakcie nauczania zdalnego, bo nie czułam presji nauczycieli i mogłam pracować w swoim tempie - ocenia opolska maturzystka.

Matura 2021 z polskiego. Nie ma egzaminów ustnych

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, nie będzie ustnej matury z języka polskiego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że egzaminy maturalne, ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, odbędą się wyłącznie w formie pisemnej. Chyba że wynik ustnej matury potrzebny będzie uczniowi w rekrutacji na studia.

Nie ma też obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Matura 2021 w reżimie sanitarnym

Matura w 2021 roku ze względu na pandemię koronawirusa odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Wśród najważniejszych zapisów w rozporządzeniu ministra wymienić należy przede wszystkim obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, aż do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej

Podczas egzaminów w szkole przebywać mogą jedynie zdający (bez rodziców, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy, na przykład w poruszaniu się), pracownicy oświaty oraz służb medycznych.

Inny zapis mówi o konieczności korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, czy kalkulatora. Zdający nie powinni także wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.

Na maturę będzie można wnieść własną butelkę z wodą. Natomiast osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.

W tym roku - w związku z sytuacją epidemiczną i wymuszonym przez nią zdalnym nauczaniem - matura ma być nieco łatwiejsza.

Zadania egzaminacyjne będą sprawdzały wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 roku, a nie, jak w ubiegłych latach, w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Obowiązkowe są egzaminy pisemne - język polski, matematyka i wybrany język obcy nowożytny na poziomie podstawowym. Do części ustnej będą mogli przystąpić tylko ci chętni, którzy potrzebują wyniku z takiego egzaminu w rekrutacji na studia wyższe za granicą. W odróżnieniu do poprzednich lat nie ma obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto