Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Michał Wiśniewski na otwarciu wystawy "Czy mogę prosić o autograf?" w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja
„Czy mogę prosić o autograf?” to tytuł nowej wystawy czasowej, na którą od piątku (8 lutego) zaprasza Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. W czwartek Opolanie spotkali się Michałem Wiśniewskim, artystą, który rozdał tysiące autografów.

- Kiedy tylko dowiedziałam się, że Michał Wiśniewski będzie gościem muzeum, wiedziałam, że tu będę - mówi Katarzyna Dawidowska z Opola. - Wiem, że ludzie różnie mówią o twórczości Ich Troje, ale mi ich piosenki się podobają, a Michał to fajny gość.

W podobnym tonie wypowiada się inna opolanka - Grażyna Lichota, która na spotkanie z liderem zespołu ich Troje przyszła z dziećmi: 8-letnim Michałem i 12-letnią Eweliną.

- Pamiętam jak byłam nastolatką i szalałam za Michałem Wiśniewskim. Zazdrościłam Justynie Majkowskiej, ówczesnej wokalistce, że może występować u jego boku - uśmiecha się pani Grażyna. - Byłam też na pamiętnym koncercie Ich Troje w amfiteatrze na Górze Świętej Anny. Trochę szkoda, że tamte czasy nie wrócą, ale dzisiejsze spotkanie z Michałem, trochę mnie w nie przeniosły.

Michał Wiśniewski opowiadał w Muzeum Polskiej Piosenki o swojej muzycznej karierze, wspominał też występy na opolskim festiwalu czy rajdzie festiwalowym. Jak przystało na gwiazdę, rozdał mnóstwo autografów, jeden z nich trafił oczywiście na wystawę „Czy mogę prosić o autograf?”

To właśnie z tą wystawą związana była wizyta Michała Wiśniewskiego w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Michał Wiśniewski na otwarciu wystawy "Czy mogę prosić o aut...

Autografy gwiazd polskiej piosenki można oglądać od piątku 8 lutego. Artysta, który w swoim życiu rozdał tysiące autografów, był więc właściwym człowiekiem we właściwym miejscu.

W Muzeum Polskiej Piosenki można zobaczyć ponad 100 eksponatów, na których artyści związani z polską piosenką złożyli swój podpis. Wśród prezentowanych przedmiotów są płyty, instrumenty czy plakaty.

Wystawie „Czy mogę prosić o autograf?” towarzyszy specjalna oferta edukacyjna skierowana do dzieci i młodzieży. Celem zajęć „Dola idola” jest ukazanie różnic między autorytetem, gwiazdą, idolem i celebrytą. Uczestnicy przebywający w przestrzeni ekspozycyjne poznają również znaczenie autografu oraz jego wartość historyczną, emocjonalną i materialna.

Ich Troje - koncert w amfiteatrze w Opolu (8 września 2018).

Ich Troje w opolskim amfiteatrze wypełnionym do ostatniego miejsca

Pomimo, że zbieranie autografów kojarzy się głównie z modą panującą od kilkudziesięciu lat, to jej tradycje sięgają okresu, w którym pojawiło się pismo. Zdaniem badaczy zbieranie autografów, będących rękopisami dzieł uczonych rozpoczęło się już w czasach starożytnych.

W XIX wieku zbiorem autografów mogła się poszczycić prawie każda znacząca biblioteka. Współcześnie autograf stał się elementem kultury popularnej. Powszechne jest zbieranie autografów naukowców, sportowców, polityków i artystów. Efektem tego są liczne grona tzw. „łowców autografów” czy fanów podróżujących za artystami w celu zdobycia wymarzonego podpisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto