Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkać w szeregowcu

Lilia Łada
Lilia Łada
Mają wiele zalet typowych dla domków jednorodzinnych, a przy tym są jednak znacznie tańsze niż domy wolno stojące. Czy warto więc, marząc o domu, decydować się na szeregowiec?

Jeśli wybór domu to dla kupującego przede wszystkim kwestia ceny - to na pewno tak. Domy szeregowe są znacznie tańsze niż wolnostojące - średnio o 150 tysięcy złotych - mając przy tym wszystkie ich zalety: własne cztery ściany w dosłownym sensie, znacznie większą powierzchnię mieszkalną niż w bloku, kawałek ogródka i własny garaż przy domu. zazwyczaj są budowane pod miastem, co dodatkowo daje komfort mieszkania w cichej i zielonej okolicy.

Duża popularność takich nieruchomości powoduje, że podmiejskie osiedla to własnie przede wszystkim te dwa typy zabudowań: wolno stojące i szeregowe.

– Zauważyliśmy, że domy szeregowe sprzedają się najszybciej – mówi Dawid Sztandera, prezes firmy Novum Plus, która w podpoznańskim Lusówku realizuje II etap Osiedla Rozalin. - Wynika to przede wszystkim z ich atrakcyjnej ceny. Dla przykładu na naszym osiedlu taki dom, o powierzchni 138,00 m kw. i na działce 261,00 m kw., można kupić już za 438 tys. zł, czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje 3-pokojowe mieszkanie w Poznaniu.

Działka pod szeregowiec jest zazwyczaj mniejsza niż w przypadku domu wolno stojącego, ale na tyle duża, by można tam było wygospodarować zaciszne miejsce do odpoczynku. W dodatku zazwyczaj deweloperzy, by podnieść atrakcyjność domu szeregowego, oferują w cenie różne udogodnienia, na przykład miejsce do wybudowania kominka z instalacją podposadzkową czy system podpodłogowego centralnego ogrzewania z kotłem gazowym.

– Dobry szeregowiec musi być przede wszystkim funkcjonalny, jak zresztą każdy obiekt architektury – mówi Paweł Kobryński z  pracowni Front Architects. - Poważnymi problemami charakterystycznymi dla budownictwa szeregowego są kwestie akustyki pomiędzy poszczególnymi modułami i intymności wzrokowej w przestrzeniach półprywatnych, jakimi na przykład są tarasy.

Problemem może okazać się także naświetlenie budynku, ponieważ na okna projektant ma do dyspozycji tylko ścianę frontową i tylną. Oddzielnym, ale nierozerwalnym problemem tego typu budownictwa jest także przestrzeń przed domem. Zdarza się, że działki są wąskie, ich przednie części zajęte przez bramę, furtkę i śmietnik, w związku z czym miejsca na parkowanie pojazdów gości praktycznie nie ma.

– Przy domach szeregowych ważny jest przede wszystkim front budynku - zgadza się Dawid Sztandera. - Dlatego w naszym przypadku ma on aż 9 metrów, co pozwala na swobodne korzystanie z działki.

Projektanci domów szeregowych często zapominają też o miejscach społecznej integracji: osiedlowych placach zabaw, placyków, skwerów zieleni. Dlatego wybierając dom dla siebie warto kierować się nie tylko względami wizualnymi, ale także infrastrukturą osiedla.

Jednak mieszkanie w budynku szeregowym nie każdemu musi odpowiadać.
Wiele osób przecież przeprowadzając się z poznańskich blokowisk szuka pojedynczego domu właśnie dlatego, że ma już dosyć sąsiadów słyszanych przez ścianę. Jeśli szeregowiec jest zbudowany z zachowaniem zasad sztuki budowlanej, odgłosy życia sąsiadów nie będą tak dokuczliwe jak w bloku. Jednak mimo wszystko mieszkanie w szeregowcu oznacza, że ich mamy...

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto