Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Nysy chętnie korzystają z tężni. To nowe miejsce spotkań. Przychodzą nie tylko seniorzy

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy Nysy bardzo chętnie korzystają w tężni. – To był strzał w dziesiątkę – mówią mieszkańcy miasta.

Nyska tężnia powstała w centrum miasta, na placu Paderewskiego. Ten nowy obiekt ma pełnić funkcję rekreacyjną i wypoczynkową stanowiąc bezpłatną, ogólnie dostępną dla mieszkańców atrakcję.

Otwarcia, które odbyło się 1 czerwca obiekt odwiedza wielu mieszkańców Nysy.

- To bardzo trafiona inwestycja. Przychodzę tutaj codziennie. Szum spływającej z góry wody bardzo mnie relaksuje. Co do innych jej zdrowotnych właściwości, to jeszcze nie mam zdania, bo obiekt działa od początku miesiąca – mówi pan Jan z Nysy.

– Tężnia jest obiektem o charakterze uzdrowiskowym. Stanowi taki naturalny, leczniczy inhalator, przeznaczony do wytwarzania mgły wodnej, aerozolu o właściwościach leczniczych. Mikroklimat, który wytwarza taka tężnia na przykład pozytywnie wpływa na drogi oddechowe. – mówi Piotr Bobak, sekretarz miasta Nysa.

Obiekt został zaprojektowany w kształcie prostokąta o wymiarach 15 x 6 m o wysokości około 6,5 metra. Jego konstrukcja została wykonana z drzewa modrzewiowego, a do wypełnienia szkieletu użyto wiązek tarniny.
Dodatkowo w ramach zagospodarowania terenu wykonano dojścia do obiektu zainstalowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz tablice informacyjne. Wykonano również oświetlenie obiektu oraz instalacje monitoringu.

- Obiekt powstał na prośbę różnych środowisk, ale są to głównie środowiska senioralne -mówi Bobak.

Inwestycja została sfinansowana z budżetu gminy, a jej wartość 1,4 mln zł.

Tężnia została otwarta 1 czerwca. Uroczystość miała formę pikniku z licznymi atrakcjami.
Tężnia będzie działała sezonowo, w godzinach od 9:00 do 20:00. Tu przy wejściu do tężni znajduje się regulamin, który dokładnie określa warunki korzystania z obiektu.

Tężnia solankowa stworzy w obrębie korzystny dla zdrowia mikroklimat. Wdychanie solanki wspomaga leczenie chorób przewlekłych układu oddechowego oraz krążenia, a także pomaga im zapobiegać. Poprawia także funkcjonowanie układu odpornościowego. Nie oznacza to jednak, że bez ograniczeń może korzystać z niej każdy.

Przeciwwskazania - o czym in formuje regulamin obiektu - do korzystania z tężni solankowych to:

  • Nadwrażliwość na jony zawarte w solance
  • Zaawansowana astma oskrzelowa
  • Gorączka
  • Choroby niewydolności naczyń wieńcowych serca
  • Stan po świeżo przebytym zawale
  • Choroby nowotworowe

Nyska tężnia jest drugim tego typu obiektem na terenie powiatu. Od 2018 r. funkcjonuje tężnia solankowa w Głuchołazach, kolejna powstała ostatnio w Opolu.

Gmina ogłosiła również, że od 1 lipca wracają koncerty na Pl. Paderewskiego. Pierwszy zaplanowano na 2 lipca, ostatni odbędzie się 27 sierpnia. Jak co roku, muzyka będzie różnorodna, a swoje muzyczne umiejętności zaprezentują m.in. utalentowani młodzi ludzie z całego regionu.

Koncerty będą rozpoczynać się zawsze o godz. 18.00. Organizatorami są Gmina Nysa i Nyski Dom Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Nysy chętnie korzystają z tężni. To nowe miejsce spotkań. Przychodzą nie tylko seniorzy - Nysa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto