Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Opola w niedzielę wybiorą radnych dzielnic [WYBORY DO RAD DZIELNIC OPOLU - 22.10.2017]

Artur Janowski
Natalia Popczyk
388 osób ubiega się o mandaty radnych w wyborach dzielnicowych w Opolu. Lokale wyborcze będą otwarte od 7 do 19, a głosować można maksymalnie na 15 kandydatów.

Do tej pory w Opolu wybory radnych dzielnicowych organizowano w kilku dzielnicach. Teraz opolanie wybiorą aż 15 rad dzielnicowych, a to oznacza, że w niedzielę czekają nas małe wybory samorządowe.

- Jesteśmy na nie przygotowani, warto pamiętać, że w czterech dzielnicach rady powstaną bez głosowania - przypomina Grzegorz Marcjasz, sekretarza Urzędu Miasta Opola.

Bez głosowania obejdzie się w Żerkowicach, Wrzoskach, Brzeziu i w Krzanowicach. W tych dzielnicach zgłosiło się 15 kandydatów na 15 miejsc, a w takiej sytuacji rada powstaje bez wyborów.

Rady dzielnicowe dysponują własnymi budżetami, pełnią też rolę doradczą

Wybory odbędą się w dzielnicach: Armii Krajowej, Borki, Chabry, Chmielowice, Czarno-wąsy, Kolonia Gosławicka, Malina, Nadodrze, Półwieś, Sławice, Stare Miasto, Śródmieście, Świerkle, Winów oraz Zaodrze.

W tych dzielnicach kandydaci na radnych już od kilku dni prowadzą kampanię, wieszają plakaty, roznoszą ulotki.
Łącznie o mandat radnego w 15 radach dzielnic będzie rywalizować 388 osób.

ZOBACZ: Kandydaci w wyborach do rad dzielnic Opola

Najwięcej kandydatów, bo aż 42, powalczy o 15 miejsc w radzie dzielnicy Stare Miasto. Tutaj startują m.in. Krzysztof Drynda i Marcin Ociepa, radni miejscy, a także Rafał Poliwoda, dyrektor Narodowego Centrum Polskiej Piosenki i Jarosław Gałęza, dyrektor skansenu w Bierkowicach.

Do rad dzielnic wybierają się też Elżbieta Kurek (radna wojewódzka) oraz radni miejscy: Jan Damboń, Piotr Los oraz Andrzej Trybuła.

Głosowanie w wyborach dzielnicowych wygląda inaczej niż w wyborach samorządowych. W niedzielę możemy poprzeć maksymalnie 15 kandydatów.

- Jeśli ktoś zagłosuje na większą liczbę osób, to taki głos będzie nieważny - tłumaczy Marcin Gambiec, radny i przewodniczący komisji wyborczej.

Podwójne głosowanie

Rady będą 15 osobowe (to wymóg ustawowy), a ich członkowie pełnią funkcję społecznie. Rolą rad jest głównie doradzanie urzędnikom oraz opiniowanie planów ratusza, ale rady mają też budżet na poziomie 140 tysięcy złotych rocznie.

W tym roku wybory dzielnicowe będą połączone z głosowaniem na projekty w budżecie obywatelskim.

Urzędnicy mają nadzieję, że takie połączenie pozwoli na zwiększenie aktywności wielu opolan. Dotychczasowe wybory dzielnicowe odbywały się przy bardzo małej frekwencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto