Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie na wynajem zyskowne jak lokata

Aleksandra Chomicka
Na rynku coraz więcej jest luksusowych apartamentów na wynajem
Na rynku coraz więcej jest luksusowych apartamentów na wynajem Fot. 123RF
Upadł mit o tym, że złoto jest dobre na ciężkie czasy. A nieruchomości? Dla cierpliwych - inwestycja zwraca się przeciętnie w ciągu szesnastu lat.

Dotychczas nieruchomości i złoto uchodziły - na równych prawach - za dobrą, długoterminową lokatę kapitału. Mit gwarantowanych zysków na inwestowaniu w szlachetny kruszec właśnie się na naszych oczach sypie. A nieruchomości?

Czytaj także: Najwięcej zarobisz wynajmując najmniejsze

Jeszcze kilka lat temu kupowane były właśnie z myślą o lokowaniu w nie pieniędzy. Dziś nie da się ich z korzyścią od ręki sprzedać, ale można puścić na rynek wynajmu, bo wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie to bardziej intratny biznes niż rok temu. Potencjalny dochód z przeciętnego mieszkania dwupokojowego w dużym mieście powinien wynieść średnio 6,5 proc. wartości nieruchomości (rentowność brutto) - szacuje Home Broker. Mając więc mieszkanie o wartości 300 tys. zł, za wynajęcie go przez 12 miesięcy można otrzymać przychód w wysokości 19,5 tys. zł. Dla porównania - najnowsze dane NBP pokazują, że przeciętna roczna lokata założona w czerwcu była oprocentowana na 5,1 proc. w skali roku.

Rok temu rentowność wynajmu przeciętnego mieszkania była niższa i wynosiła około 6 proc. Co spowodowało jej wzrost? W ciągu roku znacznie spadły ceny zakupu mieszkań (o ponad 11 proc.), natomiast stawki za najem pozostały relatywnie stabilne, rejestrując korektę o około 3 proc. - wynika z danych Home Broker dla 11 dużych miast będących ważnymi ośrodkami akademickimi.

Zobacz też: Ile zarobimy na wynajmie mieszkania?

Najszybciej, bo w ciągu 13 lat, zwróci się zakup przeciętnego dwupokojowego mieszkania w Lublinie. Tam w przypadku jednej z inwestycji w pobliżu popularnej uczelni rentowność oszacowano na poziomie 8,2 proc. Natomiast w Warszawie opłaca się zainwestować w blok z wielkiej płyty i w miniaturowe trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 46 m kw. (rentowność takiej lokaty wynosi obecnie 7,5 proc.). Na podobnym poziomie szacowana jest dochodowość inwestycji w Łodzi - 7,5 proc. w stosunku rocznym. Dla porównania - w Gdańsku trzeba poczekać na zwrot inwestycji 16,6 roku, jednak tylko przy założeniu, że przez ten czas nie zmienią się ani ceny nieruchomości, ani ceny najmu. Poprawa koniunktury sprawi, że inwestycja będzie bardziej dochodowa. Nawet jednak i bez tego zysk z wynajmu mieszkania będzie wyższy niż na lokacie bankowej - wynika z analiz Home Broker. W Gdańsku rentowność jest taka sama w przypadku mieszkania dwu- i trzypokojowego i wynosi 6 proc. rocznie. Natomiast w Gdyni lepsze "przełożenie" daje kupno mniejszego mieszkania, bo rentowność najmu dwupokojowego analitycy Home Broker oceniają na 6,3 proc., a trzypokojowego na 5,8 proc. rocznie.

Czytaj także: Wynajmujesz komuś mieszkanie? Uważaj na podatki

We wszystkich miastach akademickich o sytuacji na rynku najmu decydują studenci. W ich przypadku większość umów jest podpisywana we wrześniu. Studenci na ogół wynajmują większe mieszkania, by się dzielić kosztami. Kupując lokum na wynajem, warto zwrócić uwagę na takie rozplanowanie przestrzeni, które ułatwi dzielenie mieszkania przez kilka osób - oddzielną kuchnię i niezależne wejścia do pomieszczeń. Przechodnie pokoje, nie mówiąc już o kuchni w aneksie, sprawiają, że na takim samym metrażu może względnie wygodnie zamieszkać mniej osób, co w praktyce oznacza, że właściciel uzyska za nie niższą cenę.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto