Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzyni tradycji Małgorzata Mateja rozpoczęła szkolenie. W Staniszczach Małych zgłębiają tajniki kroszonkarstwa i malowania porcelany

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Małgorzata Mateja rozpoczęła szkolenie z tradycyjnego kroszonkarstwa i malowania wzoru opolskiego na porcelanie
Małgorzata Mateja rozpoczęła szkolenie z tradycyjnego kroszonkarstwa i malowania wzoru opolskiego na porcelanie Sławomir Mielnik / Fundacja Dla Dziedzictwa
Opolska Fundacja „Dla Dziedzictwa” zorganizowała szkolenie dla osób chcących zgłębić tajniki kroszonkarstwa i ręcznego malowania porcelany. Adepci już rozpoczęli kilkumiesięczną naukę tej sztuki pod okiem opolskiej twórczyni ludowej Małgorzaty Matei. Efekty ich pracy prezentujemy w galerii.

Uczennice zostały wyłonione w ramach projektu „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Małgorzata Mateja”. Grupa jest liczniejsza, niż pierwotnie zakładano.

- Choć projekt zakładał szkolenie trzech uczniów, to na zajęcia pani Małgosi zgłosiło się aż dziewięć adeptek, w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania w sztuce kroszonkarskiej - wyjaśnia Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji Dla Dziedzictwa.

Pierwsze zajęcia odbyły się na początku maja w pracowni Małgorzaty Mateji w Staniszczach Małych. Po wykładzie teoretycznym uczennice zaprezentowały swoje umiejętności.

Malowały wzory kwietne na porcelanowych talerzykach. Wykorzystały do tego farbę naszkliwną nakładaną stalówką na obsadce.

- Na porcelanie łatwiej zaczynać, bo wszystko można zetrzeć i zrobić wzór na nowo, na jajku już jest to trochę skomplikowane. Najważniejsze to ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Ważne są chęci i cierpliwość” – tłumaczy Mistrzyni Tradycji. - Kolory nakładamy zużytymi stalówkami. Jest to podyktowane z jednej strony troską o stalówki, a z drugiej takimi wypróbowanymi, wyrobionymi stalówkami łatwiej się nakłada kolory – tłumaczy doświadczona twórczyni.

Efekty po pierwszych zajęciach były zadowalające

- Widać, że poziom będzie wysoki. To mnie cieszy. Jest dużo utalentowanych ludzi, którzy drapią jajka i malują porcelanę. Jak ktoś zdobi jajka, to ma ten swój wzór zakodowany w głowie, jak ja to mówię, na twardym dysku. Porcelana to tylko przeniesienie tego wzoru z jajka. Trzeba się odważyć i dobrze przemyśleć kompozycję na naczyniu, który ma się zdobić, to podstawa kunsztu - tłumaczy profesjonalistka.

Przypomnijmy, że kroszonkarstwo opolskie i ręczne malowanie wzoru opolskiego na porcelanie to umiejętności znajdujące się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, stąd starania, aby upowszechniać tę sztukę wśród mieszkańców regionu.

Projekt „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Małgorzata Mateja” otrzymała dofinansowane z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W minionym roku opolska Fundacja realizowała podobny projekt z inną twórczynią ludową, Teresą Sobotą z Olszowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto