Mistrzyni tradycji Małgorzata Mateja rozpoczęła szkolenie. W Staniszczach Małych zgłębiają tajniki kroszonkarstwa i malowania porcelany

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Małgorzata Mateja rozpoczęła szkolenie z tradycyjnego kroszonkarstwa i malowania wzoru opolskiego na porcelanie
Małgorzata Mateja rozpoczęła szkolenie z tradycyjnego kroszonkarstwa i malowania wzoru opolskiego na porcelanie Sławomir Mielnik / Fundacja Dla Dziedzictwa
Opolska Fundacja „Dla Dziedzictwa” zorganizowała szkolenie dla osób chcących zgłębić tajniki kroszonkarstwa i ręcznego malowania porcelany. Adepci już rozpoczęli kilkumiesięczną naukę tej sztuki pod okiem opolskiej twórczyni ludowej Małgorzaty Matei. Efekty ich pracy prezentujemy w galerii.

Uczennice zostały wyłonione w ramach projektu „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Małgorzata Mateja”. Grupa jest liczniejsza, niż pierwotnie zakładano.

- Choć projekt zakładał szkolenie trzech uczniów, to na zajęcia pani Małgosi zgłosiło się aż dziewięć adeptek, w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania w sztuce kroszonkarskiej - wyjaśnia Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji Dla Dziedzictwa.

Pierwsze zajęcia odbyły się na początku maja w pracowni Małgorzaty Mateji w Staniszczach Małych. Po wykładzie teoretycznym uczennice zaprezentowały swoje umiejętności.

Malowały wzory kwietne na porcelanowych talerzykach. Wykorzystały do tego farbę naszkliwną nakładaną stalówką na obsadce.

- Na porcelanie łatwiej zaczynać, bo wszystko można zetrzeć i zrobić wzór na nowo, na jajku już jest to trochę skomplikowane. Najważniejsze to ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Ważne są chęci i cierpliwość” – tłumaczy Mistrzyni Tradycji. - Kolory nakładamy zużytymi stalówkami. Jest to podyktowane z jednej strony troską o stalówki, a z drugiej takimi wypróbowanymi, wyrobionymi stalówkami łatwiej się nakłada kolory – tłumaczy doświadczona twórczyni.

Efekty po pierwszych zajęciach były zadowalające

- Widać, że poziom będzie wysoki. To mnie cieszy. Jest dużo utalentowanych ludzi, którzy drapią jajka i malują porcelanę. Jak ktoś zdobi jajka, to ma ten swój wzór zakodowany w głowie, jak ja to mówię, na twardym dysku. Porcelana to tylko przeniesienie tego wzoru z jajka. Trzeba się odważyć i dobrze przemyśleć kompozycję na naczyniu, który ma się zdobić, to podstawa kunsztu - tłumaczy profesjonalistka.

Przypomnijmy, że kroszonkarstwo opolskie i ręczne malowanie wzoru opolskiego na porcelanie to umiejętności znajdujące się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, stąd starania, aby upowszechniać tę sztukę wśród mieszkańców regionu.

Projekt „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Małgorzata Mateja” otrzymała dofinansowane z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W minionym roku opolska Fundacja realizowała podobny projekt z inną twórczynią ludową, Teresą Sobotą z Olszowej.

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie