Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież o Wolności

RobertM
RobertM
photo by ŚHP Opole
Pisali o niej poeci i pisarze, tęsknili za nią zwykli ludzie – WOLNOŚĆ. Polska w wyjątkowy sposób została doświadczona brakiem wolności. Czasy zaborów, okupacji hitlerowskiej a później czerwony okres komunizmu, dały się głęboko odczuć Polakom.

Dzisiejsi nastolatkowi urodzili się w latach 90. Nie znają kolejek w sklepach, biedy, kartek żywnościowych, cenzury, wojska i milicji na ulicach. Brak wolności to dla nich pojęcie abstrakcyjne. Dlatego też uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy w Opolu od kilku miesięcy przygotowywali się do zajęć. W klasach trzecich odbyły się równolegle zajęcia dydaktyczne w ramach przedmiotu wiedza o społeczeństwie, podczas których uczniowie omawiali historię PRL jako państwa centralnie sterowanego w dziedzinie polityki, gospodarki oraz spraw społecznych. Znając tło społeczno –polityczne czasów PRL-u młodzież obejrzała film „Jack Strong", ekranową wersję życia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Film pokazał, na czym polegało zniewolenie Polski podległej ZSRR, uwikłanie Polaków w walkę z systemem i jak trudne było dokonywanie życiowych wyborów przez zwykłych obywateli. Uświadomił też, jak cenna jest dla nas możliwość życia w czasach, kiedy „wolność" jest wartością wszechobecną, dotyczącą niemal każdej dziedziny naszego życia.
Wolność to również życie w wolnym bezpiecznym kraju. A gdzie bezpieczeństwo tam żołnierze W bieżącym roku obchodzimy również rocznice wstąpienia Polski do sojuszu NATO. To czas podsumowań, osiągnięć oraz świętowania.
Z tej okazji uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy mieli okazję odwiedzić i poznać żołnierzy z 10 Brygady Logistycznej im. Piotra Wysokiego w Opolu.Piękna słoneczna pogoda i przygotowane przez wojsko atrakcje były dla młodzieży ŚHP w Opolu doskonałą okazją do odwiedzenia opolskich logistyków, przyjrzenia się pracy i służbie wojskowej. Z zaproszenia wojska skorzystała młodzież klas Ib i IIb gimnazjum oraz kl.IIb szkoły zawodowej. Żołnierze pokazali na placu apelowym jednostki swój sprzęt, który służy im w kraju i na misjach - pojazdy transportowe, przeładunkowe, medyczne, amerykańskiego Hummera czy Rosomaka. Każdy mógł poczuć się przez moment kierowcą wojskowej ciężarówki w jej kabinie, nauczyć się udzielać pierwszej pomocy, zająć miejsce w Rosomaku, przymierzyć wojskowy sprzęt i wyposażenie. Na specjalnie stworzonej strzelnicy paintballowej można było również sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, a w namiocie żandarmerii – spróbować jazdy na symulatorze i w alko goglach... Dla starszej młodzieży, zainteresowanej historią i działalnością jednostki w kraju oraz zadaniami wykonywanymi na misjach wojskowych, na których służą żołnierze Brygady - przygotowano w Sali Tradycji prezentację multimedialną oraz spotkanie z oficerami służącymi na misjach. W ramach współpracy z brygadą Wojewódzki Sztab Wojskowy przygotował punkt informacyjny, w którym m.in. zapoznawano z ofertą wojskowego szkolnictwa oraz kryteriami obowiązującymi podczas rekrutacji do jednostki. Na koniec wizyty na gości czekała tradycyjna wojskowa grochówka.
Dla naszej młodzieży była to szansa na udział w żywej lekcji historii w atrakcyjny sposób pokazującej, jak zmieniała się nasza Ojczyzna w ciągu ostatnich 25 lat, dołączając do międzynarodowych struktur demokratycznego świata.
O wolną i niepodległą Polskę walczyli nasi dziadkowie. Nie było by dzisiejszej wolności bez potu, łez i krwi. Należy im się z naszej strony wdzięczność i szacunek. Aby poznać trudne powojenne czasy Polski, młodzież postanowiła spotkać się z opolskimi seniorami. Wyposażeni w wiedzę o tym, jak funkcjonowało nasze państwo w czasach PRL-u –opracowali scenariusze wywiadów. 30 kwietnia uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy w Opolu wraz w wychowawcą Robertem Mielcarkiem, spotkali się w Domu Dziennego Pobytu Magda Maria z seniorami, świadkami tamtych dni, aby wysłuchać opowieści ludzi, którzy wiele przeżyli i mogą powiedzieć młodym ludziom czym jest Wolność i jak należy ją postrzegać oraz chronić.
Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze. Seniorzy chętnie opowiadali zarówno o czasach okupacji, jak i okresie PRL-u. Poglądy były różne, dzięki temu młodzież mogła zapoznać się z problematyką wolności z różnych perspektyw. Spotkanie dało młodzieży wskazówki do tego jak kierować swoją przyszłością w pracy dla siebie oraz społeczeństwa w którym żyją. "Żywa lekcja historii" została utrwalona w formie dźwiękowej.
Komputer, playstation, smartfon to naturalne środowisko współczesnego nastolatka. Wychowany w otoczeniu nowoczesnej techniki i elektronicznych zabawek młody człowiek nie zdaje sobie sprawy, że trzydzieści lat temu jego rówieśnicy nie posiadali komputerów, telefon był na monety a do spotkań służyło podwórko, na którym spędzali czas grając w kapsle, układając kostkę Rubika czy prowadząc wymianę resoraków.
Łatwo nie było, bieda - kartki żywnościowe, cenzura, milicja, inwigilacja, brak perspektyw na jakiekolwiek godne życie. Dla dzisiejszej młodzieży, owe siermiężne czasy są prawie bajką z pogranicza jawy i snu. Jak można było żyć bez komputerów? konta na fejsie? fotek robionych telefonem komórkowym? To niemożliwe...
W ramach podsumowania projektu „Młodzi dla Wolności" uczniowie klas trzecich PG dla Dorosłych - bogaci w wiedzę, którą zdobyli podczas zajęć historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego rywalizowali w turnieju wiedzy pt. „Jak to było w PRL-u – jak to jest w wolnej Polsce". Najlepsza okazała się reprezentacja klasy IIId, która dzięki wiedzy Karoliny Bolibrzuch i odniosła bezkonkurencyjne zwycięstwo. Intelektualne potyczki młodzieży zakończyła gra miejska „Cieszmy się wolnością".7 maja sprzed budynku hufca wyruszyły 4 zespoły, które na poszczególnych etapach gry, miały do wykonania zadania tematycznie związane z czasami PRL- u. Uczestnicy, wyposażeni w wiedzę bez problemu poradzili sobie z kolejnymi etapami gry. Rywalizacja była na wyrównanym poziomie, dlatego też nie było zwycięzców i pokonanych. Wszystkie zespoły w nagrodę zwiedzały opolski ogród zoologiczny na opolskiej wyspie Bolko

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młodzież o Wolności - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto