Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Moje Podwórko". Czy mieszkańcy Torunia skorzystają z programu?

Kamil Pik
"Moje Podwórko". Czy mieszkańcy Torunia skorzystają z programu? Na zdjęciu Katarzyna "Kombi" Jankowska
"Moje Podwórko". Czy mieszkańcy Torunia skorzystają z programu? Na zdjęciu Katarzyna "Kombi" Jankowska Jacek Smarz
Zaniedbane podwórka, często w kamienicach z odnowioną elewacją, to ciągle dość popularne zjawisko na toruńskim Starym Mieście. Będzie inaczej? Rusza program "Nasze podwórko".

"Moje Podwórko". Czy mieszkańcy Torunia skorzystają z programu?

Wielu z nas pamięta obraz lat dziecięcych. Na podwórkach spędzało się mnóstwo czasu. Było to miejsce zabawy dzieci z sąsiedztwa, ale również dla dorosłych było to swoiste formum sąsiedzki spotkań.

Dzisiaj większość kamienicznych podwórek straszy szarością, zapomnieniem i pustką. Jeśli komuś są do czegoś potrzebne to do tego aby zostawić na nim swój samochód i szybko przemknąć do własnego mieszkania.

Moje Podwórko

Pojawiają się jednak w Toruniu społeczne inicjatywy dążące do zmiany takiego stanu rzeczy. Społeczni aktywiści właśnie otrzymali wsparcie ze strony miasta. Ratusz przygotował projekt współfinansowania rewitalizacji śródmiejskich podwórek.

Jak informują miejscy urzędnicy Program "Moje podwórko" daje staromiejskim wspólnotom mieszkaniowym możliwość ubiegania się o środki na zagospodarowanie użytkowanych przez nie podwórek i dziedzińców. Niestety na razie wsparcie dotyczy tylko tych zlokalizowanych na gruntach gminnych. Maksymalna kwota, o którą można się ubiegać to 20 tys. zł dla jednej wspólnoty. Pomysły będące efektem współdziałania kilku wspólnot mogą liczyć na wsparcie kwotą nawet 50 tysięcy złotych.

W dobrym kierunku

- Oby było jak najwięcej takich inicjatyw, które w konsekwencji odtwarzają społeczną funkcję podwórek - mówi toruńska działaczka społeczna Katarzyna "Kombi" Jankowska. - Mam nadzieję, że na kolejnych programach skorzystają również inne osiedla.

- Działania, w których uczestniczę dotyczą w największym stopniu podwórek na Bydgoskim Przedmieściu, ale o śródmiejskie podwórka też zahaczamy. Prowadzimy wspólnie z wieloma osobami między innymi społeczny dom kultury Kulturhauz przy ulicy Poniatowskiego. To dobry przykład przywrócenia podwórka do życia - opowiada pani Katarzyna.

Cel ten można osiągnąć często dość prostymi sposobami.

- Czasami wystarczy naprawić nawierzchnię, ustawić jakieś donice z roślinami, miejsca do siedzenia, stolik. Efekty potrafią przerosnąć oczekiwania mieszkańców, którzy cieszą się na nowo odkrytymi znajomościami z sąsiadami, a na podwórko wraca życie

- podsumowuje nasza rozmówczyni.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto