18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Piastów Śląskich - zamek w Brzegu

red.
Krużganki na zamkowym dziedzińcu
Krużganki na zamkowym dziedzińcu Archiwum Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
Zamek książęcy w Brzegu, dzisiejsza siedziba Muzeum Piastów Śląskich, od czasu XVI-wiecznej przebudowy nazywany jest śląskim Wawelem. Ducha rezydencji królewskiej w Krakowie poczujemy tutaj wkraczając na dziedziniec otoczony trzykondygnacyjnymi krużgankami. Ale już sama brama wjazdowa zapowiada kryjące się za nią niezwykłości.

Średniowieczną warownię, pamiętającą czasy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, w renesansową rezydencję, wzorowaną na Wawelu, zamienili Fryderyk II Wielki i jego syn, Jerzy II Wspaniały. Od 1532 gruntowną przebudową zamku zajmowali się najznamienitsi architekci włoscy. Dzieło ukończyli po ponad 30 latach. Zwarte założenie zamkowe miało cztery skrzydła, z których trzy zachowały się do naszych czasów (zachodnią część mieszkalną strawił pożar w 1801 r. ). Włoskiej maestrii zawdzięcza też Brzeg kolumnowe krużganki oraz bogato zdobiony budynek bramny, uznawane za najwspanialsze dzieła śląskiej architektury doby renesansu. Od bramy bije przepych dekoracji rzeźbiarskiej. Witaj nas tutaj utrwalone w piaskowcu postacie fundatorów rezydencji – Jerzego II i jego małżonki, Barbary Brandenburskiej, a także popiersia dwunastu władców Polski i tyleż samo książąt śląskich. Ponadto zobaczymy na zamku wieżę Lwów, wzniesioną na początku XIV wieku przez Bolka I, a także kościół św. Jadwigi – kolegiatę wybudowaną w miejscu dawnej kaplicy przez księcia Brzeskiego Ludwika I.

Muzeum Piastów Śląskich, obecne w tych murach od 1945 r. (przez 20 pierwszych lat jako Muzeum Piastowskie), szczyci się największym w Europie zespołem nagrobków przedstawicieli jednej dynastii. Sarkofagi Piastów z linii brzesko-legnickiej podziwiać możemy w zamkowych piwnicach. Wystawa "Memoriae Piastorum Principum Silesiae" prezentuje również kopie dwudziestu nagrobków Piastów śląskich. Ponadto średniowieczne sarkofagi zobaczymy w krypcie kościoła św. Jadwigi. W zbiorach muzeum dominuje sztuka śląska – od gotyku po barok. Nie brakuje tu również pamiątek związanych z dziejami Brzegu, wśród których często wymieniany jest XVI-wieczny łuk. Jedyny w Polsce zachowany w całości.

Muzeum Piastów Śląskich, Plac Zamkowy 1, 49-300 Brzeg, tel. 77 401 91 00, 416 32 57, e-mail: [email protected].

Zwiedzanie:
wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela - godz. 10.00-17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00),
w soboty wstęp wolny (przewodnik za opłatą).
Bilety (na wszystkie wystawy): normalny - 10 PLN, ulgowy - 6 PLN.

Zobacz:**pałac w Kamieniu Śląskim**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto