MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach rozpoczęło 53. sezon. Co przygotowano dla zwiedzających w tym roku?

Anna Gryglas
Anna Gryglas
W czwartek (18 kwietnia) w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono plany skansenu na rozpoczynający się sezon.
W czwartek (18 kwietnia) w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono plany skansenu na rozpoczynający się sezon. FB/Muzeum Wsi Opolskiej
Konkurs fotograficzny, Noc Muzeów, otwarcie nowej wystawy stałej – to tylko niektóre z propozycji przygotowanych w tym roku dla zwiedzających Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.

W czwartek (18 kwietnia) w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono plany skansenu na rozpoczynający się sezon.

Pierwszym wydarzeniem, które ogłoszono przy okazji inauguracji wydarzenia jest kultowy już konkurs fotograficzny.

- Chcielibyśmy dziś ogłosić 29. edycję konkursu fotograficznego „Zabytkowa architektura wsi opolskiej”. Na prace uczestników czekamy do 31 sierpnia tego roku. Jak co roku, konkurs jest podzielony na dwie kategorie wiekowe: do 16 roku życia i powyżej 16 roku życia. Ogłoszenie wyników nastąpi 6 października na Jesiennych targach Miodu i Rękodzieła. Prace powinny przedstawiać zabytki oraz obiekty architektury wiejskiej w terenu Opolszczyzny – mówi Justyna Łachacz z Muzeum Wsi Opolskiej.

Partnerami wydarzenia są: opolski PTTK oraz Związek Polskich Artystów Fotografików oddział Opole.

- Zawsze pozytywnie oceniamy chęć zabawy w fotografię. Każdy konkurs to stres, ale dla młodych ludzi może być także szansą na zaistnienie. Temat zabytków i kultury ludowej może być opracowany perfekcyjnie. Muzeum Wsi Opolskiej bardzo często otrzymuje na organizowany konkurs ciekawe zdjęcia i te zdjęcia to zapowiedź wielu talentów. My ze swej strony, jako związek, doceniamy starania młodych ludzi uczestniczących w tym konkursie, dlatego fundujemy nagrodę i nasz patronat fotograficzny - mówi Jarosław Majcher ze Związku Polskich Artystów Fotografików oddział Opole.

Ewa Olbryt, kierownik działu udostępniania i edukacji zachęcała do odwiedzenia skansenu podczas majówki.

- W poniedziałek 15 kwietnia rozpoczęliśmy sezon pełnego udostępniania naszej ekspozycji, czyli terenów parkowych i wnętrza budynków. Nasze muzeum będzie także czynne codziennie w czasie majówki ( 1-5 maja – red). Dla zwiedzających dostępni będą nie tylko nasi przewodnicy, ale także twórcy ludowi, którzy powoli zgłaszając chęć udziału w majówce. W maju odbędzie się także konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży szkolnej, oraz osób dorosłych ze szkół specjalnych. Konkurs wiąże się z plenerem -mówiła.

Ewa Olbryt zaprosiła także do udziału w Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja. Tematem przewodnim edycji 2024 jest hasło „Pod gwiazdami Europy”.

- Będziemy przypominać wydarzenia, które były finansowane dzięki wsparciu europejskiemu. Zapraszamy także na nocne zwiedzanie. Największą atrakcją będzie możliwość zobaczenia naszego wiatraka od wewnątrz – dodaje Ewa Olbryt.

Kolejnym ważnym elementem Nocy Muzeów w Bierkowicach będzie otwarcie wystawy stałej autorstwa dr Elżbiety Oficjalskiej dotyczącej rolnictwa na wsi polskiej

- Przez dwa lata przygotowywaliśmy się do tej wystawy. Chcemy poszerzyć wiedzę o wsi śląskiej – mówiła autorka.

Krystian Czech, odpowiedzialny za promocję działań muzeum mówił z kolei o udogodnieniach, które w najbliższym czasie pojawią się w muzeum.

- Wprowadzamy nowe oznakowanie, które pozwoli turystom sprawniej poruszać się po terenie naszego muzeum i dotrzeć do wszystkich obiektów – mówił Czech.

Sezon w Muzeum Wsi Opolskiej zakończy się Targami Miodów i Rękodzieła, która odbędą się 6 października

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach rozpoczęło 53. sezon. Co przygotowano dla zwiedzających w tym roku? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto