Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach ma 60 lat. Rocznie odwiedza je 40 tysięcy osób z kraju i zagranicy

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Jubileusz Muzeum Wsi Opolskiej.
Jubileusz Muzeum Wsi Opolskiej. UMWO
Muzeum Wsi Opolskiej świętuje 60-lecie istnienia. Podczas piątkowej gali jubileuszowej uhonorowano zasłużonych pracowników, ale nie tylko.

Opolski skansen jest jednym z najstarszych i największych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Jak podkreśla Zbigniew Skuza, prezes stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu, Opole to perełka wśród tego typu miejsc w Polsce.

- Każdego dnia nasi pracownicy robią wszystko, żeby muzeum cieszyło się zainteresowaniem i kształtowało świadomość kulturową naszego regionu. Bez ludzi i bez pasji to byłoby martwe miejsce - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor muzeum.

Skansen powstał, żeby chronić zabytkową, drewnianą architekturę Śląska Opolskiego. Do przeniesienia typowano chałupy, stodoły, chlewki, spichlerze, charakterystyczne dla poszczególnych części Opolszczyzny, a także dla różnych grup mieszkańców wsi – bogatych i biednych chłopów, rzemieślników.

Wnętrza budynków wyposażone zostały w meble, sprzęty gospodarstwa domowego i narzędzia używane przed laty w gospodarstwach wiejskich.

Muzeum to także miejsce licznych przedsięwzięć kulturalnych, popularyzujących tradycje oraz kulturę naszego regionu:

  • konkursów plastyki obrzędowej,
  • fotograficznych,
  • plastycznych,
  • wystaw stałych oraz czasowych,
  • pokazów dawnych rzemiosł i rękodzieła,
  • jarmarków,
  • lekcji muzealnych.

Cieszą się one ogromną popularnością nie tylko wśród Opolan. Muzeum każdego roku odwiedza w sezonie pełnego udostępniania około 40 tys. osób z kraju i zagranicy. W 1990 roku odwiedzili je nawet północnoamerykańscy Indianie.

Podczas uroczystości jubileuszowych wręczono brązowe medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Otrzymali je:

  • Magdalena Górniak-Bardzik,
  • Bogdan Jasiński,
  • Elżbieta Oficjalska,
  • Ewa Olbrycht,
  • Stefania Topola,
  • Grażyna Rozalia Czekała.

– Nie potrafię zliczyć, ile przez te wszystkie lata ozdobiłam porcelany. Kiedyś to była praca zawodowa, dziś pasja. To jest całe moje życie – mówi Grażyna Czekała, doceniona za wkład w dbałość o wzór opolski.

– Wszystko zaczęło się od kroszonki. W latach 50. wpadliśmy na pomysł, aby to wzornictwo przenieść na porcelanę. Na początku wydrapywaliśmy wzór na barwionej porcelanie, a teraz porcelanę malujemy. Od samego początku współpracowaliśmy z muzeami. To właśnie skansen w Bierkowicach stał się miejscem organizowania corocznych konkursów wzoru opolskiego – mówi Stefania Topola, jedna z najstarszych twórczyń ludowych w województwie opolskim.

Specjalne gratulacje muzealnikom złożył znany opolski rysownik Andrzej Czyczyło. W imieniu Opolskiego Teatru Lalki i Aktora wręczył figurkę anioła, która był elementem scenografii w spektaklu "Spowiedź w drewnie. Żywoty Świętych" w reżyserii Krystiana Kobyłki. Czyczyło jest też współtwórcą granych w bierkowickim skansenie "Pastorałek".

– 60 lat to ogromne doświadczenie. To zasługa ludzi i pasjonatów. Ta instytucja jest dla nas bardzo ważna - mówił marszałek Andrzej Buła. - Nagradzaliśmy animatorów kultury, a to właśnie osoby, które swoją pracą oddziałują na innych. Muzeum Wsi Opolskiej jest dla nich miejscem nie tylko integracji, ale wspólnego odszukiwania i odnajdywania regionalizmów. To merytoryczne zaplecze dla tego co się robi w lokalnych środowiskach.

Marszałek podkreślił też, że muzeum wielokrotnie korzystało z funduszy europejskich, korzysta z dofinansowania krajowego, ministerialnego czy związanego z pograniczem polsko-czeskim. Wszystko to wzbogaca jego ofertę.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca dodał, że muzeum to także miejsce odpoczynku dla wielu Opolan.

– Przez te lata muzeum wniosło bardzo wiele do kultury i dziedzictwa. To nie tylko obiekty, ale ludzie, którzy tworzą aurę. To również miejsce, w którym udało się nasze tradycje wpisać na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa – zaznaczył wicemarszałek.

W prezencie urodzinowym opolski skansen dostał od samorządu województwa... traktor. Natomiast na opolskim Rynku została otwarta wystawa plenerowa "Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu/ Městské muzeum Rýmařov/ Impresje.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach ma 60 lat. Rocznie odwiedza je 40 tysięcy osób z kraju i zagranicy - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto