Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Opolskiej zwiedzisz z nami bez wychodzenia z domu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Chałupa z Budkowic 1812.
Chałupa z Budkowic 1812. Muzeum Wsi Opolskiej
Zapraszamy do poznania historii i współczesności muzeum oraz obejrzenia zdjęć niektórych zabytków.

Muzeum Wsi Opolskiej powołano do życia w 1961 roku, a otwarto w 1970. Zajmuje ono 10 ha powierzchni. W jego ramach funkcjonują kolekcje muzealne: Dział Architektury Ludowej, Dział Kultury Materialnej i Folkloru oraz Fototeka Śląska licząca 2250 zdjęć.

Do dyspozycji zwiedzających jest 50 zabytkowych obiektów (6.500 m kw. dachów) i 9 tysięcy eksponatów. W kuźni nie brakuje kowala, w kuchni gotującej gospodyni, w chałupach np. osób tkających na krosnach.

Tylko w ubiegłym roku odwiedziło je ok. 46.500 zwiedzających. Blisko 8 tys. uczniów wzięło udział w lekcjach muzealnych i warsztatach.

Muzeum organizuje także imprezy plenerowe, m.in. Jarmark Wielkanocny, Festiwal Folklorystyczny, Święto Plonów. Bierze w nich udział około 15 tys. osób. Konkursy plastyczne i fotograficzne przyciągają do muzeum 800 uczestników rocznie.

Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza także na swój facebookowy fanpage. Można tam znaleźć wiele aktualnych propozycji.

Najstarsze drewniane budynki, odbudowane na terenie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, pochodzą najprawdopodobniej z początków XVII w. Jednym z nich jest spichlerz dworski ze Sławięcic (1610 ?), który stanowi egzemplarz o unikalnych już dziś walorach budowlanych, historycznych i etnograficznych. Zbudowany jest w konstrukcji mieszanej: zrębowej i sumikowo-łątkowej. Nakryty dachem czterospadowym, łamanym (tzw. mansardowym), przykrytym gontem. Wnętrze podzielone jest na dwie kondygnacje i dwa użytkowe poddasza.

Często spotykany w krajobrazie wsi opolskiej był drewniany kościół. Na terenie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu odbudowany został kościół przeniesiony z Gręboszowa. Ufundowany w 1613 r. przez Cypriana Kotulińskiego; funkcjonował jako kościół filialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Od 1899 r. pełnił funkcję kościoła grzebalnego. Zbudowany z bali modrzewiowych wiązanych na zrąb. Szkieletowa wieża dzwonnicza, dobudowana od zachodu, pełni też funkcję kruchty.

Jednym z ciekawszych obiektów na ekspozycji plenerowej jest wybudowana w 1726 r. drewniana kuźnia. Stanowi ona wyjątkowy przykład warsztatu pracy wiejskiego kowala, w którym prezentowane są urządzenia i narzędzia kowalskie z przełomu XIX i XX w.

Wśród budynków mieszkalnych wyróżnia się chałupa z Antoniowa. Piękna i tajemnicza. Nie znamy dokładnej daty jej budowy, wiadomo jedynie, że istniała już w 1840 r., kiedy to została częściowo spalona. Świadczy o tym wyryta data roczna na płatwi, potwierdzająca pożar chałupy („gebrand 1840”). Tuż przed II wojną światową, w trakcie budowy sztucznego Jeziora Turawskiego, chałupa została w całości przesunięta o 50 m, dzięki czemu uniknęła zalania przez wody nowego zbiornika retencyjnego.

Typ konstrukcji przysłupowej reprezentuje chałupa ze Starego Lasu, pochodząca z końca XVIII w. (1789 r.). Budynek pełni funkcję mieszkalną i gospodarczą.

Nie może zabraknąć w krajobrazie wsi opolskiej wiatraków. Prezentowane w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu dwa wiatraki stanowią typ „koźlaka”. Oba kompletnie wyposażone w maszyny i urządzenia młyńskie z XIX w.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Wsi Opolskiej zwiedzisz z nami bez wychodzenia z domu - Opole Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto