Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Opolskim Festiwalu Książki odbył się dzisiaj… pokaz mody [zdjęcia]

Krzysztof Ogiolda
Kostiumy prezentowały publiczności uczestniczki tegorocznych i ubiegłorocznych wyborów Miss Opolszczyzny.
Kostiumy prezentowały publiczności uczestniczki tegorocznych i ubiegłorocznych wyborów Miss Opolszczyzny. Krzysztof Ogiolda
Jak wyglądało życie Polaków sto lat temu? Co czytali, jak wyglądali? Zastanawiali się uczestnicy jednego ze spotkań na scenie plenerowej.

W spotkaniu uczestniczyli Krystyna Cieszyńska, była działaczka NSZZ „S” i radna Opola I kadencji, Izabela Jasińska z Muzeum Śląska Opolskiego oraz prof. Małgorzata Świder z Instytutu Historii UO oraz reprezentujący ten sam instytut i profesję dr Marek Białokur.

Krystyna Cieszyńska przybliżyła literaturę dwudziestolecia międzywojennego, cytując fragmenty książki wydane z okazji 10-lecia polskiej niepodległości, a w niej anegdoty o Żeromskim, Nałkowskiej i innych pisarzach z tamtej epoki.

Izabela Jasińska zaprezentowała stroje sprzed stu lat. Przybliżała materiały, z których były wykonane, suknie, spódnice czy bluzki, pokazywała charakterystyczne elementy kroju. Kostiumy prezentowały publiczności uczestniczki tegorocznych i ubiegłorocznych wyborów Miss Opolszczyzny.

Na koniec spotkania panie zaprezentowały się jeszcze raz, a publiczność - na zasadzie konkursu – przyporządkowywała do strojów postaci znane z literatury. Nie zabrakło Ani z Zielonego Wzgórza, Izabeli Łęckiej z „Lalki” ani Barbary z „Nocy i dni”.

Historycy przybliżali przemiany obyczajowe i ciekawostki dotyczące męskich i żeńskich strojów w tamtych czasach. Stroje pań stały się bardziej swobodne, a z czasem - wraz z rozwojem kina – codzienna moda zaczęła naśladować kreacje gwiazd ekranu. Panowie wprawdzie czasem zmuszeni byli po wojnie donaszać mundury, choć zwykle już bez dystynkcji, ale jednocześnie nawet robotnik umazany smarem na dniówkę udawał się w garniturze.

Prof. Świder i dr Białokur przypomnieli też, że w XX-leciu międzywojennym kobiety w Polsce zyskały prawa polityczne – znacznie wcześniej niż np. we Francji czy Szwajcarii. Nie byli zgodni jedynie, czy to mężczyźni im te prawa dali, czy też kobiety same je sobie wywalczyły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto