Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Opolszczyźnie powstała pieluchoteka, czyli wypożyczalnia pieluch wielorazowych. Skorzystać można za darmo

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Pieluchy wielokrotnego użytku są tańsze niż jednorazówki, zdrowsze, nie obciążają środowiska, a do tego ładnie wyglądają. Nieprzekonani mogą wypożyczyć je z pieluchoteki za darmo.
Pieluchy wielokrotnego użytku są tańsze niż jednorazówki, zdrowsze, nie obciążają środowiska, a do tego ładnie wyglądają. Nieprzekonani mogą wypożyczyć je z pieluchoteki za darmo. Magdalena Maseli - archiwum prywatne
Zwolennicy pieluch wielokrotnego użytku zwracają uwagę, że są one tańsze niż jednorazówki, zdrowsze, a do tego estetyczne i nie obciążają środowiska. Ci nieprzekonani mogą spróbować, nie wydając ani złotówki. Wszystko za sprawą pieluchoteki, która ruszyła właśnie na Opolszczyźnie.

- U mnie właściwie zdecydował przypadek – śmieje się Magdalena Maseli ze Strzelec Opolskich, mama dwóch chłopców w wieku 4,5 oraz 1,5 roku i koordynatorka opolskiego oddziału pieluchoteki. Podobne miejsca działają w całym kraju. – Starszy syn wychowywał się na tzw. „pampersach”, ale irytował mnie widok pieluszki, która zwisała bobasowi do kolan. Te wielorazowe wyglądały natomiast ślicznie. Przy drugim dziecku uznałam, że spróbuję.

Pani Magdalena z jednorazówkami rozstała się bez żalu, bo szybko przekonała się, że pieluchy wielokrotnego użytku są nie tylko ładne, ale również funkcjonalne.

– Ze zdziwieniem odkryłam, że są lepiej dopasowane, dlatego skończył się problem ubrudzonych ciuszków – mówi koordynatorka opolskiej pieluchoteki. – Korzyść ekonomiczna również nie jest bez znaczenia. Dziecko średnio zużywa 10 pieluszek na dobę. Przy założeniu, że korzysta z nich do 2. roku życia, a my wybieramy najtańsze „pampersy” dostępne na rynku, daje to około 3 tys. złotych. O uldze dla środowiska nawet nie wspominam.

Świadomi rodzice coraz uważniej przyglądają się produktom, które wybierają dla swoich pociech. Dla wielu stało się to koronnym argumentem, by zdecydować się na powrót do natury.

- Pieluszka jednorazowa jest chłonna za sprawą granulatu, którzy tworzą substancje chemiczne. Dziecko ma kontakt z tą chemią praktycznie non stop i to przez wiele miesięcy, więc jeśli mam wybór, stawiam na bawełnę. Nie chcę narażać synka na przykład na pieluszkowe zapalenia skóry, które częściej zdarza się przy jednorazówkach – mówi Magdalena Maseli.

  • Opcji jest kilka, bo wielorazowa pieluszka może kosztować nawet 80 złotych za sztukę (a trzeba ich mieć około 40).
  • W wersji bardziej ekonomicznej możemy wybrać nieprzemakalny otulacz z oddychającego poliestru lub z wełny.
  • Otulacze z wełny kosztują około 50 złotych za sztukę. Wystarczy mieć ich 5 na zmianę.
  • Do tego dochodzą chłonne wkłady (tetrowy kosztuje około 8 złotych, potrzebujemy ich średnio 40).

- Za taki komplet zapłacimy niecałe 600 złotych. To kilka razy mniej niż za jednorazówki – mówi koordynatorka opolskiej pieluchoteki.

Miejsce to zostało stworzone dla tych, którzy są gotowi spróbować, ale nie chcą narażać się na koszty, nim nie przekonają się, że pieluchy wielorazowe przypadną im do gustu.

– W pakiecie rodzice dostają ogromny karton pieluszek różnych producentów, pozwalających pieluchować w różnych systemach. Testowanie jest bezpłatne i trwa 10 dni – mówi Magdalena Maseli. – Jest to w 100 proc. bezpieczne, ponieważ pieluszki u klienta muszą być prane ze środkiem odkażającym. Gdy do mnie wracają, są prane ponownie, w odkażaczu stosowanym przez szpitale. Pieluszki są suszone w suszarkach bębnowych, więc wysoka temperatura również sprzyja zachowaniu czystości.

Pieluszki wielorazowe występują w trzech rozmiarach, ale maluch większą część swojego życia spędza w tych największych. – Jeśli nie chcemy mnożyć kosztów, w pierwszych tygodniach życia dziecka możemy skorzystać z wypożyczalni, ale ta usługa jest już płatna. Około 4. miesiąca życia można spróbować przejść na pieluszkę w docelowym rozmiarze, która zostanie z dzieckiem do końca pieluchowania – wyjaśnia koordynatorka.

Aby wypożyczyć pakiet za darmo, należy zgłosić taką chęć za pomocą formularza dostępnego na facebookowym fanpage Pieluchoteka Opole. Zestawy, po umówieniu się, można odebrać w Strzelcach Opolskich lub w Opolu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Opolszczyźnie powstała pieluchoteka, czyli wypożyczalnia pieluch wielorazowych. Skorzystać można za darmo - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto