Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Opolszczyzną zawisł trujący smog. Normy są przekroczone o 500 procent. A jutro będzie jeszcze gorzej!

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Na Opolszczyźnie nie ma czym oddychać. Głównym powodem jest fakt, że wielu Opolan korzysta ze starych, nieekologicznych pieców.
Na Opolszczyźnie nie ma czym oddychać. Głównym powodem jest fakt, że wielu Opolan korzysta ze starych, nieekologicznych pieców. brak
Jakość powietrza na Opolszczyźnie w poniedziałek 13 grudnia jest zła, a we wtorek będzie jeszcze gorsza. Normy smogu zostały przekroczone o kilkaset procent! Z tego powodu powinniśmy zrezygnować z aktywności na świeżym powietrzu, ograniczyć wietrzenie pomieszczeń, a jeśli już musimy wyjść na dwór, najlepiej ubrać maseczkę antysmogową.

W poniedziałek, 13 grudnia, czujniki zanieczyszczenia powietrza rozmieszczone na stacjach pomiarowych w całym regionie znów mocno poszybowały w górę. A to oznacza fatalną jakość powietrza, którym oddychamy.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował o przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu i Bierawie. O godz. 15 na stacji kontroli emisji zanieczyszczeń przy ul. Bolesława Śmiałego w Kędzierzynie-Koźlu, która umiejscowiona jest kilka metrów od miejskiego przedszkola, wskaźniki PM2.5 wskazywały przekroczenie normy o 363 proc., a PM10 o 202 proc.

Z kolei w Opolu o godz. 15 uśrednione stany powietrza wynosiły:

  • skażenie PM2.5: 424 proc. normy (106 µg/m³)
  • skażenie PM10: 545 proc. normy (218 µg/m³)
18.01.2020 bydgoszcz  smog dym zima ogrzewanie  miedzyn  fot.dariusz bloch/polska press
18.01.2020 bydgoszcz smog dym zima ogrzewanie miedzyn fot.dariusz bloch/polska press brak

Smog dusi Opolszczyznę

Znacznie gorsze prognozy dotyczą wtorku, kiedy to prognozowane przekroczenie poziomu dla pyłu PM10 obejmie znaczną część Opola, obszary na terenie powiatu opolskiego, obszary w powiecie kluczborskim, wraz z Kluczborkiem, centralną i południową cześć powiatu oleskiego, wraz z Olesem, niemal cały obszar powiatu strzeleckiego, wraz ze Strzelcami Opolskimi, centralną cześć powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, wraz z Kędzierzynem-Koźlem, centralną i wschodnią część powiatu krapkowickiego, wraz z Krapkowicami.

- Istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 dla ok. 300 tys. mieszkańców Opolszczyzny – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Co roku z powodu złego powietrza umiera w Polsce 40 tys. osób

Szczególnie narażeni na negatywne skutku smogu są osoby w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń, osoby palące papierosy oraz dzieci i młodzież.

Z tego powodu najlepiej zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, ograniczyć wietrzenie pomieszczeń, a jeśli już musimy wyjść na dwór, najlepiej ubrać maseczkę antysmogową.

- Mroźne temperatury w całym kraju automatycznie przełożyły się na jakość powietrza, która jest bardzo zła. A będzie jeszcze gorsza, jeśli nie przestaniemy palić w kopciuchach i lepiej dbać o środowisko. Dopóki wiatr nie rozwieje smogu nad naszymi miastami, wychodzenie na zewnątrz i oddychanie pełną piersią jest śmiertelnie niebezpieczne - podkreśla dr Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego.

Każdego roku z powodu złej jakości powietrz przedwcześnie umiera w Polsce nawet 40 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nad Opolszczyzną zawisł trujący smog. Normy są przekroczone o 500 procent. A jutro będzie jeszcze gorzej! - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto