Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najbardziej rakotwórcze miasta na Opolszczyźnie. W powietrzu niebezpieczne pyły i benzo(a)piren

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Kędzierzyn-Koźle

Przez lata było najbardziej zanieczyszczonym miastem Opolszczyzny. Wciąż jest w czołówce tego niechlubnego rankingu. W 2019 roku zanotowano w tym mieście 47 dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego PM10.
Kędzierzyn-Koźle Przez lata było najbardziej zanieczyszczonym miastem Opolszczyzny. Wciąż jest w czołówce tego niechlubnego rankingu. W 2019 roku zanotowano w tym mieście 47 dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego PM10. Tom
Normy stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu są przekroczone we wszystkich miastach Opolszczyzny, gdzie bada się poziom zanieczyszczenia tym wyjątkowo niebezpiecznym węglowodorem. Polski Alarm Smogowy i eksperci od ochrony środowiska alarmują, że jakość powietrza w Polsce i woj. opolskim wciąż może powodować przedwczesną śmierć tysięcy osób rocznie.

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy raport dotyczący najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Przedstawiono w nim miejscowości o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy.

Raport Polskiego Alarmu Smogowego obejmował 15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Fakt, że znalazła się tam tylko jedna miejscowość z Opolszczyzny nie oznacza, że mieszkańcy innych opolskich gmin mogą się cieszyć z czystego powietrza. Wręcz przeciwnie.

Przeanalizowaliśmy dane Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dotyczące zanieczyszczenia tych wszystkich opolskich miast, gdzie bada się jakość powietrza. Szczegółowe dane dotyczące gmin możecie zobaczyć w galerii.

Wyniki są tylko nieco niższe, niż w czołówce najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce. Głównym powodem smogu jest emisja z przydomowych kotłowni.

Opolscy samorządowcy przekonują, że bardzo mocno naciskają na mieszkańców w kwestii wymiany pieców na ekologiczne i tłumaczą, że z roku na rok rzekomo jest lepiej.

Kuszą mieszkańców przede wszystkim dużymi dotacjami do wymiany "kopciuchów" na nowe kotły. Faktycznie, na Opolszczyźnie złożono już 1174 wnioski do nowej odsłony rządowego programu "Czyste powietrze" (obowiązuje od 5. maja 2020).

Kwota wnioskowanych dotacji to 11 milionów 750 tysięcy złotych. Swoje osobne programy mają także gminy. Szczególnie duży nacisk na to położył na to Kędzierzyn-Koźle, który jeszcze parę lat temu był na "czarnej liście" WHO 50 najbardziej zapylonych miast na Opolszczyźnie.

Dr Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego przekonuje jednak, że wciąż za mało robimy w kwestii likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła.

- Dotacje w bardzo wielu przypadkach służą przedsiębiorcom czy też mieszkańcom, którzy chcą wymienić stare źródła ogrzewania na nowe. Ale nie zawsze oznacza to, że wymieniane są te najbardziej nieekologiczne na ekologiczne. Najwięksi truciciele w opolskich miastach najczęściej nie korzystają z tych dopłat - mówi Krystyna Słodczyk. - W konsekwencji efekt ekologiczny nie jest taki, jakiego powinniśmy się spodziewać. Te wartości średnioroczne prawie się nie zmieniają.

Lekarze ostrzegają, że związki, które znajdują się w smogu uszkadzają nabłonek dróg oddechowych (to pierwsza bariera pomiędzy światem zewnętrznym - powietrze, a wewnętrznym - narządy), otwierając wrota dla różnego rodzaju patogenów, również dla koronawirusa. Tym samym zimą liczba ciężkich przypadków COVID-19 może się mocno zwiększyć.

Do tej pory co roku na Opolszczyźnie przedwcześnie z powodu smogu umierało około 1000 osób rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto