Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsza trasa "Tropem Wilczym" jest w Głubczycach! Tak zdecydowali organizatorzy największego w Polsce biegu pamięci [GALERIA]

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W biegu uczestniczyli młodsi i starsi. Każdy chciał oddać hołd uczestnikom powojennego powstania antykomunistycznego.
W biegu uczestniczyli młodsi i starsi. Każdy chciał oddać hołd uczestnikom powojennego powstania antykomunistycznego. Stowarzyszenie Odra Niemen Oddział Opolski
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" to największy w Polsce bieg pamięci. Wydarzenie odbywa się w setkach miejscowości w kraju i środowiskach polskich poza granicami. Organizatorzy wskazali, że najpiękniejsza trasa edycji lokalnej znajduje się na Opolszczyźnie! W galerii znajdują się obszerna fotorelacja z wydarzenia. Zdjęcia wykonali członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen i uczestniczka biegu Elżbieta Słodkowska.

Biegi "Tropem Wilczym" odbyły się po raz dziesiąty. Pierwsze dwie edycje zorganizowano w Warszawie. W kolejnych latach inicjatywa przeniosła się również do innych miast. Na Opolszczyźnie najstarszymi biegami lokalnymi są te organizowane w Kluczborku i Głubczycach. W obydwu miastach inicjatywę podjęły środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej włączając wielu partnerów.

Z okazji jubileuszu inicjatywy w warszawskim Belwederze odbyła się uroczysta gala, na której wyróżniono bieg w Głubczycach. Uznano, że tamtejsza trasa jest najpiękniejsza ze wszystkich kilkuset organizowanych w kraju i środowiskach polonijnych na całym świecie.

Bieg w Głubczycach rozpoczyna się we wsi Królowe. Tam znajduje się dawny młyn, w którym przez kilka tygodni w 1947 roku mieszkali antykomunistyczni konspiratorzy. Wśród nich byli mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK, i por. Lidia Lwow "Lala". Tam "Łupaszka" spotkał się z płk. Antonim Olechnowiczem "Pohoreckim", dowódcą eksterytorialnego Okręgu Wileńskiego AK.

Na przestrzeni kilku lat harcerze i ich przyjaciele z opolskiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen zainicjowali powstanie kamienia z pamiątkową tablicą, krótkiego szlaku turystycznego z tablicami edukacyjnymi, a nawet zamontowanie latryny dla odwiedzających to historyczne miejsce.

Dalej trasa wiedzie wśród malowniczych pagórków Płaskowyżu Głubczyckiego, przez las "Marysieńka", Aleją Lipową i parkiem miejskim. Zakończenie, wręczenie medali i poczęstunek organizowany jest w szkole "Rolniczaku".

Od początku edycja głubczycka wydarzenia nie miała charakteru typowych zmagań sportowych. Każdy z uczestników rywalizuje ze swoimi słabościami, a wysiłek dedykuje pamięci żołnierzy wyklętych. Tak było również w tym roku.

W tegorocznej edycji wystartowało około 100 osób.

Zobacz też:
>>Dbają o tężyznę i pamiętają o przeszłości. W niedzielę jubileuszowy bieg "Tropem Wilczym". Uczestnicy wystartują w 9 miastach Opolszczyzny
>>Pobiegli "Tropem Wilczym" u stóp Góry Parkowej. Pierwszy bieg tego typu odbył się w Głuchołazach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glubczyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto