Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Napad padaczkowy? Ratowniczka KCZ radzi, co robić - ZDJĘCIA, KONKURS

ME
Napad padaczkowy? Ratowniczka KCZ radzi, co robić - pozycja boczna
Napad padaczkowy? Ratowniczka KCZ radzi, co robić - pozycja boczna
Wspólnie z Kociewskim Centrum Zdrowia przygotowaliśmy cykl medyczny. Dziś ratowniczka KCZ radzi, jak należy się zachować, gdy mamy do czynienia z padaczką. Przy okazji mamy konkurs dla naszych Czytelników. Wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na trzy pytania.

Padaczka jest najczęstszą chorobą układu nerwowego u dzieci i jedną z najczęstszych u dorosłych. Ocenia się, że na padaczkę choruje do 1 procenta ludzi. W Polsce cierpi na nią ok. 400 tysięcy osób. Padaczka to choroba charakteryzująca się nawracającymi zaburzeniami czynności mózgu, pojawia się w rożnym wieku. Szacuje się, że u 80 procent osób choroba ta ujawnia się przed ukończeniem dwudziestego roku życia.
Wyróżniamy padaczkę objawową i padaczkę objawową o nieustalonej przyczynie. W pierwszej grupie można wyróżnić między innymi: padaczkę pourazową, alkoholową, wieku starczego czy uogólnioną. Natomiast w przypadku padaczki objawowej o nieustalonej przyczynie, atak pojawia się nieoczekiwanie, wywołany np. światłem stroboskopowym na dyskotece, dźwiękiem o pewnej częstotliwości, stresem, wzruszeniem itp.
Przyczyn napadów padaczkowych może być wiele i każda osoba napad padaczkowy może przechodzić inaczej. Przyczyną może być uszkodzenie określonej okolicy mózgu np. wywołane urazem, krwawieniem. Wtedy ważne jest stosowanie leków przeciwdrgawkowych, które chory musi przyjmować systematycznie, często przez wiele lat, a nawet całe życie, zawsze pod stałą kontrolą lekarza (neurologa). Nagłe odstawienie lub pominięcie leków może wywołać atak padaczki, a w skrajnych przypadkach może dojść do stanu padaczkowego, ten zaś bywa stanem zagrożenia życia.
Do objawów standardowych zaliczamy: naprężenie ciała, wygięcie w łuk, drgawki, szczękościsk, ślinotok, bezwiedne oddanie moczu, utratę przytomności.
Typowy atak trwa około 3 minut. Do objawów, z którymi bardzo często możemy się spotkać, należy zaliczyć objawy częściowe albo objawy nietypowe, np. napady ruchowe (tylko drżenie kącika ust, kciuka), napady czuciowe (tylko mrowienie pewnych części ciała), napady wegetatywne (np. nadmierne wydzielanie śliny), napady nieświadomości (charakteryzują się tylko krótkotrwałą utratą świadomości).

Joanna Pacer, ratowniczka KCZ radzi

- Jak się zachować kiedy jesteśmy świadkami napadu padaczkowego?
Napad padaczkowy u każdej osoby może wyglądać inaczej. Osoby przewlekle chorujące na padaczkę często "wyczuwają" napad i w miarę możliwości potrafią się przed nim zabezpieczyć, np. położyć się na podłodze, usunąć ze swojego otoczenia niebezpieczne przedmioty itp. U osób chorujących na padaczkę alkoholową napad jest nagły i niespodziewany - taka osoba nie jest w stanie ustrzec się przed napadem.

- Jakie są najważniejsze zasady podczas takiego napadu?
Bardzo ważne jest wyzbycie się lęku przed udzielaniem pomocy osobom chorującym na padaczkę.Jest to pierwszy krok, który może nas przybliżyć do pełnej akceptacji chorych w społeczeństwie. Priorytetem w czasie ataku jest ochrona głowy i kręgosłupa przed urazami. Naszym zadaniem jest zbliżenie się do poszkodowanego w taki sposób aby głowa poszkodowanego znalazła się pomiędzy naszymi kolanami. Nasze dłonie należy tak ułożyć na tylniej stronie głowy, żeby podczas drgawek nie doszło do jakichkolwiek uszkodzeń głowy. Należy usunąć wszystkie zbędne przedmioty, które mogą zagrażać bezpieczeństwu osoby poszkodowanej (ostre przedmioty, okulary itp.). Należy rozluźnić wszystkie ciasne części garderoby (szaliki, apaszki, krawat itp.). Po ataku należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej po to żeby uniknąć narażenia osoby poszkodowanej przed kolejnymi urazami. Poza tym ułożenie osoby w pozycji bezpiecznej zabezpiecza przed zadławieniem lub zachłyśnięciem się ciałem obcym (np. wymiocinami). Należy kontrolować oddech (sprawdzamy czynności życiowe co 1 minutę). W czasie ataku i po jego ustąpieniu należy zapewnić choremu komfort zarówno psychiczny jak i fizyczny, być przy nim i wspierać go.Napad padaczkowy pochłania mnóstwo energii, ponadto po ustąpieniu drgawek pojawiają się przejściowe zaburzenia świadomości i logicznego myślenia. Konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego, jeśli nie znamy osoby ,u której doszło do napadu padaczkowego w naszej obecności. Wezwać karetkę należy także wtedy, gdy po ustąpieniu drgawek osoba jest nieprzytomna, atak trwał bardzo długo lub doprowadził do poważnego urazu.

Ratowniczka KCZ: Tego nie wolno robić!

Warto pamiętać o czterech rzeczach, których nie wolno robić podczas napadu padaczkowego.
1. Powstrzymywać na siłę drgawek i krępować ruchów, gdyż można w ten sposób doprowadzić do urazu.
2. Wkładać różnych przedmiotów do ust, np. patyków.
3. Otwierać na siłę zaciśniętych szczęk.
4. Robić sztucznego oddychania oraz podawać płynów i leków.

Uwaga! Konkurs! Odpowiedz na pytania i wygraj pakiet badań

Aby zdobyć nagrodę, czyli pakiet bezpłatnych badań, w tym ALT, badanie ogólne moczu, cholesterol, glukoza, kreatynina, morfologia krwi oraz OB, należy odpowiedzieć prawidłowo na 3 pytania:
1. Czy nieudzielenie pierwszej pomocy w Polsce jest karalne?
2. Jak należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej?
3. Jaki jest stosunek uciskania klatki piersiowej do wdechów ratowniczych u osoby dorosłej?
Na odpowiedzi czekamy do 16 grudnia mailem na: [email protected] lub tradycyjną pocztą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto