Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowcy nie chcą Tęczowego Piątku w opolskich szkołach [WIDEO]

Piotr Guzik
Od lewej: Witold Rychlik (Młodzież Wszechpolska), Bartosz Kowara (Pro Prawo do Życia) i Michał Maliński (Ruch Narodowy)
Od lewej: Witold Rychlik (Młodzież Wszechpolska), Bartosz Kowara (Pro Prawo do Życia) i Michał Maliński (Ruch Narodowy) Piotr Guzik
26 października w wybranych szkołach mają odbyć się zajęcia pod szyldem "Tęczowy piątek" organizowane przez Kampanię Przeciw Homofobii. Mają one uświadamiać młodych ludzie w temacie osób LGBTQI. Przedstawiciele opolskiego Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej oraz fundacji Pro Prawo do Życia uważają, że takie zajęcia nie powinny mieć miejsca w opolskich szkołach. Choć nie są pewni na czym do końca polegają.

Tęczowy Piątek planowany jest na 26 października. Organizująca go Kampania Przeciw Homofobii do końca września zbierała zgłoszenia od nauczycieli, rodziców i uczniów na temat tego, w której placówce miałby się odbyć.

Jak czytamy na stronie internetowej inicjatywy jest ona "szansą na pokazanie, że każdy uczeń i każda uczennica, niezależnie od swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, może czuć się bezpiecznie, liczyć na wsparcie i z przyjemnością przychodzić do szkoły (...) Tęczowy Piątek to świetna okazja, aby pokazać młodzieży szkolnej, a w szczególności młodzieży LGBTQI, że szkoła to miejsce, gdzie wszyscy powinni być otoczeni szacunkiem i opieką, niezależnie od tego jakiej są orientacji i jaką mają tożsamość płciową".

Inaczej postrzegają to osoby ze środowisk prawicowych. - Protestujemy przeciwko szerzeniu groźnych ideologii w przestrzeni szkolnej i publicznej, które uderzają w tradycyjny model społeczeństwa, w rodzinę i ład zbudowany na przestrzeni wieków, w tysiącletnią cywilizację łacińską w Polsce - mówi Michał Maliński z Ruchu Narodowego.

Witold Rychlik z Młodzieży Wszechpolskiej uważa, że Tęczowy Piątek narusza "porządek konstytucyjny Rzeczpospolitej Polskiej". - Ordo Iuris przygotowało specjalne oświadczenie wychowawcze będące wyrazem dezaprobaty rodziców na udział ich dzieci w akcjach szkolnych wychodzących poza zakres nauczania i ideologii gender. Po jego złożeniu rodzice będą musieli wyrazić zgodę na udział dziecka w takich zajęciach - podkreśla.

- Co prawda nie wiemy jeszcze w których szkołach w Opolu odbędzie się Tęczowy Piątek, ale z racji działalności Tęczowego Opola jesteśmy przekonani, że w którejś z placówek takie wydarzenie będzie miało miejsce - mówi Bartosz Kowara, koordynator opolskiej komórki fundacji Pro Prawo do Życia.

Pytani o to, czy wiedzą jak konkretnie będą wyglądały zajęciach organizowanych w ramach Tęczowego Piątku, działacze środowisk prawicowych nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi. - Program jest udostępniony w internecie, pewnie na tych zajęciach będą jacyś przedstawiciele środowiska LGBT - mówi Michał Maliński.

- Być może to będzie lekcja wychowawcza, choć pewnie zamysłem jest, by był to cały dzień homopropagandy, skoro sama nazwa o tym mówi - twierdzi Bartosz Kowara.

Pytani o to, czy założeniem szkoły nie jest uświadamianie uczniów w temacie odmienności, działacze środowisk prawicowych odpierają, że tematyka homoseksualizmu jest "elementem zajęć z biologii, nauki o życiu w rodzinie czy antycznej historii". - Nikogo w tym temacie nie trzeba dodatkowo w szkole uświadamiać - przekonuje Michał Maliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Narodowcy nie chcą Tęczowego Piątku w opolskich szkołach [WIDEO] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto