Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie darmowych przejazdów MZK w Opolu dla uchodźców. Ratusz: „Nie powinni być traktowani inaczej niż pozostali mieszkańcy"

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Aby ułatwić poruszanie się obywatelom Ukrainy po naszym mieście, radni PO zaproponowali na początku marca wprowadzenie darmowych biletów MZK dla osób uciekających do naszego miasta przed wojną.
Aby ułatwić poruszanie się obywatelom Ukrainy po naszym mieście, radni PO zaproponowali na początku marca wprowadzenie darmowych biletów MZK dla osób uciekających do naszego miasta przed wojną. NTO
Urząd miasta Opola nie przewiduje wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy. Choć z takim pomysłem wyszli radni Platformy Obywatelskiej, to zgadzają się z argumentacją ratusza, który uważa, że uchodźców nie powinno się traktować inaczej, niż mieszkańców Opola.

Aby ułatwić poruszanie się obywatelom Ukrainy po naszym mieście, radni PO zaproponowali na początku marca wprowadzenie darmowych biletów MZK dla osób uciekających do naszego miasta przed wojną.

- Chcieliśmy im umożliwić łatwiejszy start w Opolu. Tak, aby przez pierwszy miesiąc lub dwa, mogli bezkosztowo podróżować po mieście, zwiedzać je, ale przede wszystkim dojeżdżać do urzędów, w których będą legalizować swój pobyt w Polsce - tłumaczy Przemysław Pospieszyński, lider klubu radnych PO w radzie miasta.

Ratusz: uchodźcy nie powinni być inaczej traktowani

Urząd miasta Opola nie przewiduje jednak takiej możliwości, tłumacząc to tym, że lista wsparcia dla uchodźców jest długa i kompleksowa.

- Goście z Ukrainy mają prawo do wszystkich świadczeń pieniężnych przysługujących obywatelom polskim, więc nie znajdujemy podstaw dla traktowania ich inaczej, niż mieszkańców Opola. Z uwagi na powyższe aktualnie nie skłaniamy się do zwolnienia z opłat za przejazd komunikacją miejską uchodźców z ukraińskimi paszportami - wyjaśnia wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka.

Jednocześnie wylicza, że obywatele Ukrainy mają prawo korzystać ze świadczeń rodzinnych, wychowawczych, czyli Programu 500+, rodzinnego kapitału opiekuńczego, świadczenia dobry start oraz dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku.

Otrzymują także pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł, mogą także ubiegać się o pomoc społeczną, bezpłatną pomoc psychologiczną, przyznanie opieki medycznej czy otrzymać wsparcie ze środków dla niepełnosprawnych obywateli Ukrainy. Dodatkowo przysługuje im możliwość przyznania zasiłku dla bezrobotnych oraz ułatwiona procedura w zdobyciu stałego zatrudnienia.

- Uchodźcy będą mieli również prawo do uzyskania Karty „Opolska Rodzina” i „Karty Seniora” obejmującej pakiet działań prorodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem ulg, zniżek, skierowanych do wszystkich opolskich rodzin, osób niepełnosprawnych oraz seniorów m.in. bilety na basen i do miejskiego zoo za 1 zł - dodaje wiceprezydent Stelnicka.

Klub radnych PO zgadza się z tą argumentacją i nie zamierza dalej optować za pomysłem darmowej komunikacji miejskiej dla uchodźców.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie będzie darmowych przejazdów MZK w Opolu dla uchodźców. Ratusz: „Nie powinni być traktowani inaczej niż pozostali mieszkańcy" - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto