Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie mamy kompleksów

Monika Krężel, Anna Góra
Śląskie rzemiosło jest jednym z najlepszych w Polsce. Nasze produkty mięsno-wędliniarskie są cenione i poszukiwane nie tylko w całym kraju, ale także w innych państwach Unii Europejskiej.

Śląskie rzemiosło jest jednym z najlepszych w Polsce. Nasze produkty mięsno-wędliniarskie są cenione i poszukiwane nie tylko w całym kraju, ale także w innych państwach Unii Europejskiej. Mamy mistrzów świata w branży cukierniczej, a cukiernicy i piekarze są poszukiwanymi w Europie specjalistami. Wzięciem cieszą się wyroby rzemiosła artystycznego. Przed kilkoma dniami śląscy fryzjerzy zorganizowali w „Spodku” festiwal, który odwiedziło kilkanaście tysięcy osób, a optycy – kongres z udziałem ponad 900 osób z kilkunastu krajów Europy.

– Rzemiosło nie ma u nas jeszcze takiej wartości jak na przykład w Niemczech, we Francji czy we Włoszech. Tam może liczyć na rozbudowany system wsparcia, u nas bardzo tego brakuje – mówi Michał Wójcik, dyrektor naczelny Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. – Jednak nie mamy czego się wstydzić. Technologicznie w większości branż prezentujemy ten sam poziom co na Zachodzie.


Tradycja i parcie naprzód

Katowicka Izba Rzemieślnicza zrzesza ponad 10 tys. przedsiębiorców z 64 branży i 54 organizacji terytorialnych. Funkcjonuje od 1922 roku i jest jedną z najstarszych tego typu organizacji w Polsce. Chociaż brakuje ustawy o samorządzie gospodarczym, Izba stara się reprezentować i dbać o interesy rzemieślników. Tak było m.in. w trakcie prac nad projektem ustawy o podwyższeniu składki ZUS dla przedsiębiorców. Pomysł upadł m.in. dzięki sprzeciwom organizacji rzemieślniczych, które brały udział w pracach Komisji Trójstronnej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Izba złożyła także wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie prosząc o sprawdzenie, czy działania towarzystw ubezpieczeniowych w stosunku do rzemieślników mają charakter monopolistyczny. Oczekuje też na decyzję Ministerstwa Kultury w sprawie zasadności opłat pobieranych przez ZAIKS i STOART za włączanie radioodbiorników w zakładach fryzjerskich.


Bariera nieufności

– Ubolewamy, że część rzemieślników wciąż pozostaje niezrzeszona. Chcemy złamać nieprawdziwy stereotyp, że nie ma korzyści z przynależności do organizacji rzemieślniczych. Co ciekawe, Izba nie utrzymuje się ze składek, tylko z prowadzonej działalności oświatowej i doradztwa europejskiego oraz finansowego dla przedsiębiorców – podkreśla M. Wójcik. – Jako jedyna taka organizacja w Polsce mamy aż pięć akredytacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na prowadzenie takiego doradztwa.


Czeladnik – lepiej niż magister

Pewnym brakiem jest słaby przypływ młodych do rzemiosła. Zrzeszają się przede wszystkim ci, którzy pochodzą z rodzin o wielopokoleniowych tradycjach, gdzie dziadek i ojciec byli w rzemiośle. Ich drogą często idzie syn. Wynika to poniekąd z przekonania, że taki zawód nie daje perspektyw. – Nic bardziej błędnego – zaprzecza dyr. Wójcik. – Nie słyszałem o tym, żeby dobry fryzjer, cukiernik czy wędliniarz nie miał pracy. Dobrze też zarabiają. Są takie kraje w Unii jak chociażby Irlandia, Niemcy czy Francja, które poszukują wyszkolonych u nas pracowników z dyplomem czeladniczym lub mistrzowskim np. branży spożywczej. Poza tym rzemiosło nie zamyka wcale drogi do dalszej edukacji, wyższych studiów. Najważniejsze jest tylko przełamanie stereotypu.


Poseł Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego,
prezes katowickiej Izby Rzemieślniczej:

Jeszcze 15 lat temu na mistrzostwach świata w Lyonie nasi cukiernicy zajęli przedostatnie miejsce, a dzisiaj mamy zarówno wśród juniorów, jak i seniorów mistrzów świata.
Śląskie wędliny są cenione na Zachodzie, a Niemcy chcą zatrudniać naszych czeladników. Dzisiaj na 3,5 miliona małych i średnich firm w kraju zaledwie 300 tys. to rzemiosło.

Co ciekawe, aż 98 proc. zakładów rzemieślniczych to małe firmy zatrudniające od jednego do sześciu pracowników. √

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto