Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zaznaczył, że żołnierze wyklęci byli odważnymi, często młodymi ludźmi, którzy nie godzili się na zamianę jednej niewoli niemieckiej, nazistowskiej, na drugą - radziecką, rosyjską. Ich postępowanie wynikało wprost z patriotycznego wychowania wyniesionego z domów rodzinnych i przedwojennej szkoły.
- Nie uznali dnia 8 maja za zwycięstwo, bo to było podporządkowanie się z jednego totalitaryzmu pod drugi totalitaryzm. Dziś wiemy, że obydwa były zbrodnicze. Możemy tylko rozsądzać, który był gorszy - mówił wojewoda Kłosowski.
Z kolei senator Jerzy Czerwiński wskazał, że po II wojnie światowej Polacy mieli jedynie nieliczne wyspy wolności. Rząd na uchodźstwie wówczas tracił na znaczeniu. Natomiast w kraju były dwie siły, które starały się przenieść w przyszłość pojęcia: Bóg, honor i ojczyzna.
- Jedną z tych sił jest Kościół katolicki, który się nigdy nie poddał, na czele z Prymasem Tysiąclecia, którego w tej chwili słusznie określamy mianem interrexa w tym ciemnym czasie komunizmu - mówił senator Czerwiński. - Drugą instytucją są żołnierze niezłomni, wyklęci przez ówczesną władzę. Miało ich ogólnie nie być w pamięci. Naród miał o nich nie wiedzieć. Jednak przechowywano pamięć w rodzinach, w niektórych środowiskach mniejszych. Proszę zauważyć, ze po dwudziestu latach ta pamięć wybuchła.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 roku.
- To stosunkowo młode święto w kalendarzu świąt państwowych, ale tak naprawdę ponad dekadę działań różnego rodzaju różnych instytucji sprawiło, że odwróciliśmy niepamięć w pamięć o tych ludziach, których władza przeznaczyła na zapomnienie - powiedziała dr Iwona Demczyszak, naczelnik Delegatury IPN w Opolu.
Również na Opolszczyźnie w tym roku przygotowano szereg wydarzeń związanych z tym świętem. Wiele z nich ma charakter oddolny. Przed nami m.in. lokalne odsłony Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, czy IX Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?