Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa siatka szkół w Opolu. Gdzie powstaną nowe licea?

Anna Grudzka
Część szkół podstawowych nie zdoła pomieścić wszystkich uczniów w dotychczasowych budynkach. Oprócz SP 2 (na zdjęciu) chodzi o podstawówki nr: 9, 15 i 25.
Część szkół podstawowych nie zdoła pomieścić wszystkich uczniów w dotychczasowych budynkach. Oprócz SP 2 (na zdjęciu) chodzi o podstawówki nr: 9, 15 i 25. Archiwum
Choć reforma edukacji nie została jeszcze ostatecznie zatwierdzona (ma wejść w życie od nowego roku szkolnego) Opole już opracowało nowy plan sieci szkół. W Opolu powstaną dwa nowe licea. Jedno dla przyszłych sportowców, drugie dla ścisłowców.

Plan zakłada m.in. stworzenie liceum ukierunkowanego na przedmioty ścisłe w miejsce gimnazjum nr 5 na ul. Ozimskiej oraz liceum sportowego w miejsce PG 7 przy ul. Oleskiej.

Największe zmiany w Opolu dotyczą likwidowanych w ramach reformy gimnazjów. Teraz w Opolu jest 10 takich szkół. Cztery z nich działają w połączeniu ze szkołami średnimi lub podstawówkami (PG 1, PG 6, PG 9, PG 10). Te placówki zostaną wchłonięte przez szkoły, przy których funkcjonują.

Gimnazjum nr 7 przy ul. Oleskiej czeka przekształcenie w szkołę średnią o profilu sportowym.

O tym mówił już prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podczas prezentacji planów związanych ze stworzeniem Opolskiego Parku Sportu. Jedną z jego części ma być m.in. kompleks boisk, które miasto zamierza wybudować na tyłach obecnego PG 7.

- To będzie zaplecze dla nowego liceum sportowego - zdradził wtedy prezydent.

W miejsce gimnazjum nr 5 przy ul. Ozimskiej ma z kolei powstać nowe liceum, które będzie stawiać na przedmioty ścisłe.

Gimnazjum nr 8 przy ul. Lelewela będzie przekształcone w szkołę podstawową (tak jak gimnazjum dla dorosłych).

Gimnazjum nr 4 przy ulicy 1 Maja wejdzie w struktury szkoły podstawowej nr 2, natomiast gimnazjum specjalne przy ul. Książąt Opolskich zostanie wygaszone.

Podstawówki też do zmiany

Jak informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza, część szkół podstawowych nie zdoła pomieścić wszystkich uczniów w dotychczasowych budynkach. Oprócz wspomnianej już SP 2 chodzi o podstawówki nr: 9, 15 i 25.

Uczniowie klas VII i VIII z SP 9 pójdą do podstawówki, która powstanie w miejsce PG 8.

Starsze dzieci ze szkół podstawowych nr 15 przy ul. Małopolskiej i nr 25 przy ul. Wiejskiej będą uczęszczać natomiast do SP nr 29 przy ul. Szarych Szeregów (zwolni się tam miejsce po VI LO, które będzie przeniesione na ul. Oleską).

W przypadku pozostałych podstawówek (nr: 1, 7, 10, 11, 14, 16, 20, 21, 24, 26 i 28) ich uczniowie zostaną w dotychczasowych budynkach. Podobnie będzie ze szkołami w Chmielowicach, Sławicach, i Czarnowąsach.

Miasto nie chce przy okazji reformy zwolnić ani jednego nauczyciela. Czy będzie to możliwe okaże się dopiero po prezentacji podstawy programowej, którą MEN zapowiada na koniec listopada. Nieznane są jeszcze koszty, które w związku z reformą miasto będzie musiało ponieść.

CZYTAJ Reforma edukacji. Będą spotkania informacyjne w powiatach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto