Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi mieszkańcy opolskiego zoo. Urodziły się małpki pigmejki i wielbłąd

Anna Grudzka
Mały wielbłąd z opolskiego zoo.
Mały wielbłąd z opolskiego zoo. Patrycja Wanot (O)
Małpki które przyszły na świat to pigmejki - najmniejsze małpy świata. Natomiast wielbłąd st dużym noworodkiem i może ważyć około 30 kg. W towarzystwie rodziców będzie przebywał aż osiągnie dojrzałość.

Najmłodszy wielbłąd jest kolejnym dzieckiem swojej matki, więc ta jako doświadczony rodzic jest bardzo troskliwa i nie spuszcza małego z oczu podczas gdy ten baraszkuje po wybiegu badając jego zakamarki.

- Obecnie w naszym zoo mieszka pięć osobników: jeden samiec, trzy samice i młode - mówi Grzegorz Rolik.

Maluch jest dużym noworodkiem i może ważyć około 30 kg. W towarzystwie rodziców będzie przebywał aż osiągnie dojrzałość.

- Czyli około roku. Potem zostanie wysłany do innego ogrodu zoologicznego – mówi Grzegorz Rolik.

Wielbłądy mają młode co dwa lata. To dlatego, że ciąża u tych zwierząt trwa bardzo długo – nawet do 430 dni (prawie 15 miesięcy).

Wielbłądy dwugarbne występują w stanie dzikim (na stepach centralnej Azji - w Mongolii i Chinach) oraz jako zwierzęta hodowlane. Najprawdopodobniej zostały udomowione około 2500 r. p.n.e. w rejonie północnego Iranu lub południowo-wschodniego Turkmenistanu. Największa znana dzika populacja tych zwierząt, żyjąca na pustyni Gobi, liczy około 1000 sztuk.

Wielbłądy można oglądać na dużym wybiegu tzw. azjatyckim stepie. Oprócz dwugarbnych kudłaczy można tu oglądać również kułany. To cenny gatunek dzikiego osła azjatyckiego.

W zoo przyszły również na świat najmniejsze małpy świata - pigmejki. Rodzice to para pazurkowców, która mieszka w zoo od 2012 roku.

- Pigmejki hodujemy w naszym ogrodzie znacznie dłużej, ale dopiero ta para zaczęła się regularnie rozmnażać - mówi Anna Włodarczyk, asystent w zoo. - Zazwyczaj mamy po jednym młodym, teraz są dwa - dodaje.

Pigmejki zasłużyły sobie na miano najmniejszych małpek świata - ich potomstwo, które można teraz oglądać w zoo mierzy tyle co chrabąszcz majowy.

- Na początku trudno je w ogóle dostrzec na grzbiecie rodziców - mówi Włodarczyk. Dorosłe osobniki ważą od 12 do 15 dag! Stadko można oglądać obok kas.

Zobacz też: W zoo w Opolu zamieszkała oślica poitou [wideo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto