Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny rentgen w Opolskim Centrum Onkologii. Nowy aparat X-Twin zbada pacjentów z ograniczoną ruchomością

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dzięki możliwości obrotu detektora i lampy o 360 stopni, aparat rentgenowski sam dopasowuje się do pacjenta. Z wyjątkowego urządzenia mogą korzystać pacjenci Opolskiego Centrum Onkologii.

Uruchomienie aparatu oznacza zakończenie projektu „Ucyfrowienie pracowni rentgenowskiej”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wartość projektu przekroczyła 1 milion 265 tysięcy złotych, z czego niemal milion pochodził z funduszy unijnych, ponad 251 tysięcy złotych z budżetu województwa, a pozostałą część dołożył szpital.

Nowy aparat X-Twin, zakupiony dzięki tym funduszom, jest jedynym na świecie systemem dwukolumnowym, gdzie detektor i lampa obracają się do 360 stopni wokół osi poziomej na swoich kolumnach. To pozwala wykonywać niezmiernie skomplikowane projekcje z pacjentem pourazowym lub z ograniczoną ruchomością.

Dzięki temu aparat będzie dopasowywał się do każdego pacjenta, a nie odwrotnie- podkreśla Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

Aparat wykorzystuje najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne w celu otrzymywania obrazów najwyższej jakości przy stosowaniu najniższych dawek promieniowania rentgenowskiego. Dobór parametrów zdjęciowych oraz wyzwalanie ekspozycji odbywa się ze sterowni w celu ochrony personelu przed promieniowaniem.

System radiografii cyfrowej X-Twin w sposób szybki i profesjonalny pozwala uzyskać znakomitą jakość obrazu w ciągu bardzo krótkiego czasu. Pacjenci są zatem szybko diagnozowani, a czas typowego badania uległ znacznemu skróceniu.

To prawdziwe cacko. W klasycznej radiologii mieliśmy klisze, teraz odeszły one już do lamusa. W tej chwili robimy zdjęcia w pełni cyfrowe i cała informacja idzie siecią do stacji odbiorczej, opisowej, na której pracują radiolodzy. Zdjęcie są lepszej jakości, mogą być zrobione szybciej. Pacjenta, który nieraz jest w bardzo ciężkim stanie, nie trzeba przekładać, bo aparat sam się do niego ustawia. Możemy tez obsłużyć większą liczbę pacjentów - wyjaśnia Tomasz Osiński, radiolog z OCO.

Takich aparatów jest w Polsce około 30. Zakład Diagnostyki Obrazowej OCO dołączył tym samym do najnowocześniej wyposażonych ośrodków w kraju.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto