Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nysa na przedwojennych pocztówkach. Niezwykłe widoki z dawnego miasta. Także w kolorze!

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Nysa na przedwojennych pocztówkach - rok 1914. Dzisiejsza ulica Bolesława Krzywoustego, dawniej Berlinerstrasse.
Nysa na przedwojennych pocztówkach - rok 1914. Dzisiejsza ulica Bolesława Krzywoustego, dawniej Berlinerstrasse. Opolska Biblioteka Cyfrowa / Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
Jak wyglądała Nysa pod koniec XIX i na początku XX wieku? Można się o tym przekonać oglądając przedwojenne pocztówki. Uwieczniono na nich różne części miasta jeszcze zanim blisko 76 lat temu dotarła do niego wojenna zawierucha. Widokówki działają na wyobraźnię m.in. dlatego, że część z nich jest kolorowa.

Nysa była niezwykle malowniczym miastem, pełnym zdobnych kamienic i niezwykłej architektury. Sporo z tych budynków strawiły pożary z czasu, gdy w marcu 1945 roku do miasta wchodziła Armia Czerwona. Sporej części ze zniszczonych obiektów nie odbudowano, w ich miejsce powstały nowe.

Świadectwem tego, jak wyglądała Nysa przed wojną, są widokówki. Uwieczniono na nich m.in. okolice rynku z pomnikiem Fryderyka III, ratusz, Dom Wagi, Bramę Wrocławską, główne ulice w mieście - jak Celna czy Berlinerstrasse (obecnie ul. Krzywoustego) - jak i nyskie kościoły. Nie brak też panoramicznych ujęć, ukazujących miasto w pełnej krasie.

Są też widoki na detale miasta. Przykładem studnia z XVII wieku z ozdobnym okratowaniem i dwugłowym orłem. Wśród bardziej nietypowych pocztówek można też znaleźć pomnik rzeźnika, wnętrza hotelu Paula Klosego czy... widok na obóz jeńców francuskich z 1870-1871 r. z Nysą w tle.

Dodatkowym atutem części widokówek jest fakt, że są kolorowe. Owszem, te pastelowe barwy to owoc pracy osoby, która pocztówkę kolorowała, ale raczej nie były one owocem czystej fantazji. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe wyobrażenie o Nysie, jakiej już nie ma.

Wszystkie prezentowane widokówki pochodzą ze zbiorów Opolskiej Biblioteki Cyfrowej, za którą odpowiada Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Warto je obejrzeć, by zobaczyć, jak bardzo na przestrzeni ponad stu lat zmieniła się Nysa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nysa na przedwojennych pocztówkach. Niezwykłe widoki z dawnego miasta. Także w kolorze! - Nysa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto