Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 83. rocznicy Agresji Sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka w Opolu. Zobacz zdjęcia

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Żołnierze sowieccy wkroczyli na terytorium Polski 17 września 1939 r. pod kłamliwym pretekstem „wzięcia w opiekę życia i mienia ludności ukraińskiej i białoruskiej” zamieszkującej wschodnie tereny Polski
Żołnierze sowieccy wkroczyli na terytorium Polski 17 września 1939 r. pod kłamliwym pretekstem „wzięcia w opiekę życia i mienia ludności ukraińskiej i białoruskiej” zamieszkującej wschodnie tereny Polski Mateusz Majnusz
O godzinie 17 na opolskim rynku odbyły się obchody 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Dnia Sybiraka. Wcześniej w kościele oo. Franciszkanów modlono się w intencji ofiar tamtych wydarzeń.

Światowy Dzień Sybiraka to polskie święto odbywające się corocznie 17 września, w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Pierwszy Światowy Dzień Sybiraków odbył się w 2004 roku, zorganizowany przez Związek Sybiraków. Od 2013 ma status święta państwowego.

- Nigdy nie można zapomnieć o tym, co wydarzyło się przez napaść ZSRR na Polskę. Było to niewyobrażalne cierpienie milionów ludzi. Szczególnie dzisiaj warto o tych wydarzeniach pamiętać, ponieważ obecnie to Ukraina zmaga się z okupantem, który na nich napadał – mówi Henryk Chocianowicz ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

W rysie historycznym na swojej stronie internetowej Sejm RP przypomina, że żołnierze sowieccy wkroczyli na terytorium Polski 17 września 1939 r. pod kłamliwym pretekstem „wzięcia w opiekę życia i mienia ludności ukraińskiej i białoruskiej” zamieszkującej wschodnie tereny Polski oraz „wyzwolenia ludu polskiego od nieszczęść wojny”. Później – już w czasach Polski Ludowej – uczniom na lekcjach historii do głów wtłaczana była ta kłamliwa wersja zdarzeń „o bratnim narodzie, który przyszedł z odsieczą”.

Tymczasem, jak doskonale wiadomo, był to skutek „czwartego rozbioru Polski” dokonanego przez Hitlera i Stalina, który do historii przeszedł jako „pakt Ribbentrop – Mołotow” zawarty w sierpniu 1939 r. A później nastąpiły wywózki na Sybir, wedle różnych szacunków, objęły od 550 tysięcy do blisko półtora miliona Polaków.

- Dobrze, że są wśród nas żywi świadkowie tamtych dni. Trzeba tę wiedzę i pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom – podkreśla Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obchody 83. rocznicy Agresji Sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka w Opolu. Zobacz zdjęcia - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto