Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Opolu. Wielu mieszkańców na placu Wolności

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Stulecie niepodległości w Opolu.
Stulecie niepodległości w Opolu. Sławomir Draguła
Pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego zgromadziły się tysiące Opolan, kombatanci, władze, służby mundurowe, harcerze, grupy rekonstrukcyjne.

- Nigdy nie widziałam tu takich tłumów, jak dziś - mówi Irena Pawłowska z Opola, która przyszła w niedzielę na Plac Wolności, by wspólnie z Opolanami świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. - Muszę przyznać, że godnie uczciliśmy nasz wspólny jubileusz. Jestem dumna z mieszkańców naszego miasta.

Na uroczystościach obecna była też sześcioletnia Lilianna z Opola, którą przyprowadzili rodzice - Jowita i Mateusz Iwanowie.

Mam flagę Polski, którą zrobiłam razem z mamą - powiedziała reporterowi nto dziewczynka. - Na moim domu też wisi flaga, tylko duża. Tata ją tam powiesił.

Kilka tysięcy mieszkańców Opola, ale i regionu wzięło dziś udział w 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Najpierw pod Opolskim Urzędem Wojewódzki wzięli udział w odsłonięciu tablicy z Dekalogiem Polaka, potem uczestniczyli w katedrze mszy świętej za Ojczyznę.

Po jej zakończeniu liczny marsz przeszedł ulicami miasta na Plac Wolności, pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, gdzie miały miejsce główne uroczystości jubileuszowe.

Adrian Czubak, wojewoda opolski, odczytał między innymi list premiera Mateusza Morawieckiego do mieszkańców Opolszczyzny.

Sto lat temu spełniło się marzenie pokoleń Polaków - odrodziła się wolna Rzeczpospolita. Rok 1918 był dla naszego narodu świtem, który rozjaśnił długą, bo trwającą 123 lata noc zniewolenia - napisał premier Morawiecki. - Entuzjazm i nadzieja związane z odzyskanie niepodległości ogarnęły wówczas polskie miasta, miasteczka i wsie. Po stu latach od tamtych wydarzeń pragnąłbym, by podobna radość wypełniała serca wszystkich Polaków. Dziś na obchodach jubileuszu Niepodległej nie może zabraknąć naszej wdzięczności wobec ojców i bohaterów polskiej wolności, wobec tych, którzy w 1918 roku podjęli się arcytrudnego zadania, odbudowy Polski po wojnie i polskiej państwowości po latach zaborów.

Premier zaapelował też, byśmy zjednoczmy się w radości i dumie z polskiej historii, bo to jedna z najbardziej inspirujących opowieści świata.

- Jesteśmy przecież obywatelami kraju z wielkim dorobkiem, który nie poddał się tyranii zaborów i totalitarnych systemów, kraju, który udowodnił swą wielkość w czasie II wojny światowej i gdy powstawała "Solidarność". Nasz współczesny patriotyzm to owoc tego drzewa pamięci, na tym fundamencie powinniśmy budować naszą tożsamość, by śmielej i odważniej osiągać cele, które wyznaczy nam przyszłość - zakończył Mateusz Morawiecki.

Na koniec żołnierze wystrzelili salwy honorowe, a wszyscy chętni mogli złożyć kwiaty pod pomnikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Opolu. Wielu mieszkańców na placu Wolności - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto