Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od soboty (3 września) w Opolu można oglądać obiekty z Muzeum Domków Lalek. Gier i Zabawek

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W Muzeum Śląska Opolskiego w sobotę (3 września) zostanie otwarta wystawa czasowa "Dawne zawody w miniaturze" - przygotowana we współpracy z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie.

Wystawa przedstawia życie codzienne i pracę rzemieślników. Składa się na nią piętnaście dioram – miniaturowych wnętrz warsztatów i pracowni rzemieślniczych z czasów minionych. Ekspozycja w Muzeum Śląska Opolskiego prezentowana jest w ramach projektu edukacyjnego "Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego".

To edukacyjny projekt mający na celu przybliżenie mieszkańcom regionu historii dawnych zawodów oraz przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych, które były lub nadal są praktykowane na terenie miasta, a także ukazanie potencjału dawnych tradycyjnych rzemiosł w nowoczesnej rzeczywistości, w zetknięciu z nowoczesnymi technologiami, surowcami oraz ideami recyklingu.

Każda z dioram przedstawia historię jednego z dawnych, tradycyjnych zawodów. Są wśród nich profesje już zapomniane – jak praczka czy zielarka, obecnie ginące i rzadkie – jak kowal, szewc, garncarz, szwaczka kołder, lutnik czy modystka, a także te nadal praktykowane – jak piekarz, krawcowa, stolarz czy fotograf. Zajrzeć można także do wnętrza pracowni lamp i abażurów oraz zakładu introligatorskiego.

Opolanie mogą też zgłaszać zdjęcia na konkurs fotograficzny dotyczący rzemiosła w Opolu. Muzeum Śląska Opolskiego dużo miejsca poświęca dawnym rzemieślnikom, ich tradycjom i wyrobom. Zarówno na stałej wystawie historycznej, jak i na ekspozycji etnograficznej znaleźć można wiele istotnych informacji o dawnych rzemieślniczych profesjach, których reprezentanci działali w Opolu. Tym razem jednak muzeum zachęca do wyjścia w miasto z aparatem fotograficznym/smartfonem w dłoni i podążania tropem opolskiego rzemiosła.

Skąd wzięły się unikatowe wyroby w opolskich domach i mieszkaniach? Gdzie dziś w Opolu można naprawić zegarek, zamówić szyte na miarę ubranie czy zreperować buty? Czy pamiętacie, w których budynkach w Opolu mieściły się nieistniejące już dziś punkty rzemieślnicze? Kim jest współczesny rzemieślnik?

Głównym celem jest fotograficzna dokumentacja oraz promocja kultury i tradycji rzemieślników miejskich, a więc uchwycenie w kadrze tego, co nawiązuje do dawnej i współczesnej sytuacji rzemiosła w Opolu.

Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszą rzemieślnicze spotkania muzealne połączone z warsztatami. Pierwsze zaplanowano już na sobotę, 3 września. Tematem zajęć będzie kowalstwo.

Zapisy na zajęcia prowadzi Dział edukacji muzealnej pod tel. 77 44 31 761.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od soboty (3 września) w Opolu można oglądać obiekty z Muzeum Domków Lalek. Gier i Zabawek - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto