Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odszedł jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. O śmierci poinformowała w niedzielę rodzina Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W 2014 roku Krzysztof Penderecki gościł w Filharmonii Opolskiej.
W 2014 roku Krzysztof Penderecki gościł w Filharmonii Opolskiej. Natalia Popczyk
Krzysztof Penderecki wystąpił także w Opolu. Wielkim wydarzeniem kulturalnym Dni Opola w listopadzie 2014 roku był jego koncert w Filharmonii Opolskiej.

Krzysztof Eugeniusz Penderecki ur. się 23 listopada 1933 w Dębicy – polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. W 2012 roku dziennik The Guardian nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem.

Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza. Jego pierwsza opera, Diabły z Loudun, została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. Począwszy od połowy lat 70. styl kompozytorski Pendereckiego zmienił się, a jego pierwszy koncert skrzypcowy skupił się na półtonie i trytonie. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.

Od 1973 Penderecki zajmuje się także dyrygenturą, prowadząc polskie oraz światowe zespoły symfoniczne, wykonujące m.in. utwory Beethovena, Schuberta, Mendelssohna, Szostakowicza oraz samego kompozytora.

Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

W 1996 roku Krzysztof Penderecki skomponował symfonię-oratorium Siedem bram Jerozolimy na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta; prawykonanie miało miejsce w Jerozolimie 9 stycznia 1997 roku, a pierwsze wykonanie w Polsce odbyło się w Warszawie 14 marca 1997 roku.

Mistrz wystąpił także w Opolu. Wielkim wydarzeniem kulturalnym podczas Dni Opola w listopadzie 2014 roku był koncert Krzysztofa Pendereckiego. Filfarmonicy opolscy zagrali wtedy jego „Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę” i VIII Symfonię G-dur op. 88 Antonina Dvorzaka.

Oprócz Krzysztofa Pendereckiego, który jako dyrygent poprowadził koncert, wystąpili trzej znakomici wiolonczeliści: Allison Eldredge (USA), Rafał Kwiatkowski i Bartosz Koziak.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto