Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OFF Festival Katowice 2019. Kawiarnia Literacka stawia pytania [PROGRAM]

Natalia Popczyk
Natalia Popczyk
Kawiarnia Literacka jest od lat integralną częścią festiwalu. Tu odbywają się dyskusje, czytane są teksty, gra muzyka, a wszystko kręci się wokół słowa. Tegorocznym hasłem przewodnim spotkań jest sformułowanie „dlaczego?”.
Kawiarnia Literacka jest od lat integralną częścią festiwalu. Tu odbywają się dyskusje, czytane są teksty, gra muzyka, a wszystko kręci się wokół słowa. Tegorocznym hasłem przewodnim spotkań jest sformułowanie „dlaczego?”. Natalia Popczyk
Kawiarnia Literacka jest od lat integralną częścią festiwalu. Tu odbywają się dyskusje, czytane są teksty, gra muzyka, a wszystko kręci się wokół słowa. Tegorocznym hasłem przewodnim spotkań jest sformułowanie „dlaczego?”.

Oprócz spotkań, słuchowisk i improwizacji w Kawiarni Literackiej będzie miała miejsce wystawa projektu „Wycinki w termosie” Małgorzaty Koniecznej. Między rozmowami muzykę puszczać będą didżeje.

Zapraszamy publiczność do udziału w kawiarnianych dyskusjach i wspólnie zastanawiamy się, czy jedna książka może być odczytywana na wiele sposobów. W piątek martwimy się o historię kobiet, w sobotę rapujemy, a w niedzielę odczuwamy moralny niepokój.

Kuratorką wszystkich wydarzeń jest Sylwia Chutnik – pisarka i działaczka społeczna.

Partnerem Kawiarni Literackiej w 2019 roku jest portal Nexto.pl, która na miejscu prowadzić będzie sprzedaż książek i prasy.

OFF Festival Katowice 2019 - Kawiarnia Literacka - PROGRAM

2 sierpnia - piątek

17.20 -18.15 - Na pytanie Dlaczego przedmioty są ważne? odpowiedzą:

Olga Drenda, autorka książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”
Agata Napiórska, naczelna magazynu „Zwykłe życie”
Marta Sapała, autorka książki „Na marne”
Prowadzenie: Karolina Sulej
Współpraca: Wydawnictwo Czarne

19.20- 20.20 - Dlaczego historia kobiet?

Joanna Ostrowska, autorka „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej”
Joanna Kuciel Frydryszak, autorka książki „Służące do wszystkiego”
Prowadzenie: Karolina Sulej

Współpraca: Wydawnictwo Marginesy

21.30 - 22.30 - Klub Komediowy i Radek Łukasiewicz

Klub Komediowy łączy literacką świadomość z umiejętnością mówienia na tematy aktualne, a bzdurę i absurd ze sznytem artystycznej niezależności. Z ducha tych ambicji zrodziła się i trwa kompozytorsko-autorska współpraca Radka Łukasiewicza i Michała Sufina. Jej ślad w repertuarze Klubu to póki co trzy produkcje teatralne, ponad trzydzieści razem skomponowanych piosenek i jeden teledysk.

Koncert przygotowany na tegoroczną edycję OFF Festiwalu jest przeglądem tego, co najciekawsze w ich wspólnym dorobku. Muzyka twórcy Pustek i Bisz/Radex z tekstami piosenek Sufina rysują szeroką panoramę ich zainteresowań liryczno-społecznych z ostatnich lat. Usłyszymy zarówno leśny protest song „Służba leśna”, społeczno-korporacyjną balladę o „Szatynie z Szczuczyna”, jak i liryczne z ducha i ciała „Zaopiekuj się mną”.

Piosenki wykonują aktorzy i improwizatorzy Klubu Komediowego: Matylda Damięcka, Weronika Nockowska, Katarzyna Kołeczek, Agata Sasinowska, Mateusz Lewandowski, Bartłomiej Magdziarz, Maciej Nawrocki i Grzegorz Kwiecień.

Utwory pochodzą ze spektakli: „Fabularny przewodnik po trzecim trymestrze”, „Hotel Asteroid czyli space opera w trzech scenach” i „Pod Sennym Szerszeniem – wegehorror muzyczny”..

Zobacz: Off Festival 2018 w Katowicach. Trzy dni wyjątkowych koncertów w Dolinie Trzech Stawów

3 sierpnia - sobota

16.00 - 16.50 - Dlaczego głośno?

Performans poetycko-muzyczny. Poezja gadana, wykrzykiwana, mówiona, freestyle’owana, byle na głos, byle głośno. Trzy osoby, każda z nich swoje wiersze przeczyta/wykrzyczy/zaśpiewa do miksowanej na żywo muzyki. Czy Psalmy znajdą harmonię z muzyką elektroniczną? Czy freestyle’owane słowo zabrzmi ze scratchem? Przyjdź i posłuchaj poezji. Przyjdź i krzycz.

Wydarzenie specjalne: Live Action Painting by Jacek Świdziński. Najciekawszy polski komiksiarz (a wg. niektórych najciekawszy polski pisarz) na żywo, za pomocą farb, intelektu i talentu, skomentuje poetycką rzeczywistość naszej ojczyzny. Posłuży się najszlachetniejszym gatunkiem literackim, jakim jest pasek komiksowy.

Współpraca: Kraków Miasto Literatury UNESCO

17.20 - 18.20 - Dlaczego hip hop?

Polski hip-hop dawno jest już pełnoletni – pierwsza Molesta wyszła 21 lat temu, od wydania debiutu Paktofoniki minęło ponad 18 lat. Obecne spory o nową i starą szkołę przypominają z jednej strony typowe w muzyce ścieranie się pokoleń, z drugiej świadczą o odmiennych spojrzeniach na współczesną muzykę i jej przekaz. W czasie rozmowy zastanowimy się, jak wygląda scena w Polsce i jaka przyszłość ją czeka. Pretekstem do spotkania jest – między innymi – wystawa w Muzeum Śląskim, dotycząca historii śląskiego hip-hopu.

W panelu udział wezmą:
Jan-rapowanie
Bartek Chaciński, szef działu Kultura tygodnika „Polityka”
Szymon Kobylarz, kurator wystawy „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003” z Muzeum Śląskiego
Rafał Grobel, wydawca i promotor (S1 Warsaw, MOST, Boiler Room)
Prowadzenie: Bogna Świątkowska, dziennikarka i aktywistka

19.20 - 20.20 - Słuchowisko
Grzegorz Uzdański (kwartalnik „Przekrój”) i „Nowe wiersze sławnych poetów” przy akompaniamencie muzyków.

Współpraca: „Przekrój”

21.30 - 22.30 - Spektakl improwizowany Klubu Komediowego z letnim „Przekrojem”.
Fragmenty, które posłużą jako inspiracja dla aktorów, czytają redaktorzy oraz publiczność.

Współpraca: „Przekrój”.

4 sierpnia - niedziela

16.00 - 16.40 - Dlaczego robi się pismo? Spotkanie z redakcją „Przekroju”.

Współpraca: „Przekrój”

17.20 - 18.15. - Dlaczego komiksy?

Maria Lengren, Planeta Komiksów
Szymon Holcman, Kultura Gniewu
Prowadzenie: Sylwia Chutnik i Karolina Sulej

19.20 - 20.20 - Dlaczego moralny niepokój?

Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka książki „Kieślowski. Biografia”
Jerzy Stuhr, aktor
Prowadzenie: Karolina Sulej

21.30 - 22.30 - Dlaczego punk rock w Nowym Jorku?

Jan Błaszczak, autor książki „The Dom”
Andrzej Wojtasik, tłumacz, między innymi książek „Please Kill Me. Punkowa historia punka” oraz „Kim Gordon. Dziewczyna z zespołu”
Prowadzenie: Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni: Foals, Suede, Jarvis Cocker introducing JARV IS..., Stereolab, Neneh Cherry, Aldous Harding, Superorganism, Hania Rani, Perfect Son, Electric Wizard, The Gaslamp Killer, The Comet is Coming, Juan Wauters, Daughters, Dr. Rubinstein, Lotic: Endless Power, The Body, Dezerter gra "Underground Out of Poland", slowthai, Black Midi, VTSS, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego, OM, SAMA‘, Jakuzi, Phum Viphurit, Tentent, Durand Jones & The Indications, Lebanon Hanover, Honey Dijon, Loyle Carner, Tęskno, Pablopavo i Ludziki z Naprawdę Dużym Zespołem, Dynasonic, Cudowne Lata, The Real Gone Tones, Emerald, Octavian, EABS feat. Tenderlonious, Tuzza, Babu Król i Smutne Piosenki, Kapela Maliszów, Ammar 808, Tirzah, Soccer Mommy, Trupa Trupa, P.Unity, Veronica Vasicka, Polmuz, Santabarbara, Wczasy, Entropia, Boogarins, Jan-rapowanie, Bamba Pana & Makaveli Niemoc, oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk“.

OFF Festival Katowice 2019 - karnety

Trzydniowe karnety w cenie 360 zł możecie już kupić w OFF Sklepie. Cena ta obowiązuje do 9 czerwca lub do wyczerpania biletów z drugiej puli

W sprzedaży są już również bilety na pole namiotowe, w cenie 80 zł.

Zobacz: OFF Festival 2017 w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto