Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okulistyka w nowej lokalizacji. Pacjenci mają lepiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Od dziś wznowione zostały zabiegi na oddziale okulistycznym krośnieńskiego szpitala. Oddział ma nową, lepszą lokalizację.

Z szóstego piętra budynku przy ul. Korczyńskiej okulistyka przeniosła się na poziom minus jeden - blisko izby przyjęć i zdecydowanie bliżej bloku operacyjnego.

Co najważniejsze dostał do dyspozycji dwie sale operacyjne a na oddziale urządzone zostały dodatkowo pomieszczenia dla pacjentów jednodniowych, których na oddziale jest najwięcej. Jest też sala do przeprowadzania nieoperacyjnych zabiegów.

- Te zmiany pozwolą na lepszą organizację pracy, a tym samym - stworzą szansę na skrócenie kolejek - mówi Piotr Lenik, dyrektor szpitala.

Okulistyka zajęła miejsce po rehabilitacji (oddział rehabilitacyjny zmienił lokalizację pod koniec ub. roku). Dyrekcja od razu rozpoczęła remont pomieszczeń i uznała, że to właśnie miejsce będzie optymalne na przeniesienie okulistyki i okulistyki dziecięcej. M.in. ze względu na dużą liczbę osób przyjmowanych codziennie na oddziale.

Remont (i zakup narzędzi operacyjnych) kosztował 300 tys. złotych. Szpital sfinansował go z własnych funduszy.

Teraz na oddziale jest jaśniej, przestronniej, nowocześniej. Sal chorych jest w sumie dziesięć. Nowością są dwie - najbliżej wejścia - przygotowane z myślą o pacjentach, którzy przychodzą do szpitala na krótki zabieg i zaraz po nim mogą wrócić do domu. Zamiast łóżek są tam fotele, szafki na rzeczy osobiste chorych, stoliki, telewizor i radio.

- Ci pacjenci nie muszą leżeć - mówi dr Jacek Brymerski, ordynator oddziału okulistycznego. - To pokój w którym mogą komfortowo spędzić czas przed i po zabiegu. W „starym” oddziale nie było takiej możliwości.

Okulistyka w krośnieńskim szpitalu rocznie przyjmuje ponad 4,5 tysiąca pacjentów. Łóżek jest tylko 25, ale kontrakt dla oddziału wynosi blisko 10 mln zł. Dziennie to właśnie okuliści wykonują najwięcej zabiegów. - Teraz będą korzystać nie z jednej, ale dwóch sal operacyjnych - zapowiada dyrektor Lenik.

Blok operacyjny jest blisko, transport pacjentów będzie sprawniejszy (wcześniej kłopotliwe było np. oczekiwanie na windę).

Na oddziale najwięcej wykonuje się zabiegów związanych z usuwaniem zaćmy (20 dziennie, ok. 3 tysięcy rocznie).

Mimo to kolejka jest ogromna - 800 dni. - Przeprowadzamy też około 120 witrektomi, około 100 zabiegów przeciwjaskrowych i około 30-50 operacji związanych z odwarstwieniem siatkówki zewnątrz-twardówkowej, wiele drobnych zabiegów - wylicza dr Brymerski. - Prowadzimy też program lekowy iniekcji doszlistkowych, około tysiąca rocznie. Leczymy urazy i nagłe zachorowania.

Te zabiegi wykonywane są na bieżąco. Krośnieński szpital jest też jedyną publiczną lecznicą na Podkarpaciu, w której operuje się zeza u dzieci. - Dla małych pacjentów i ich rodziców jest, kolorowa sala i przystosowana dla dzieci łazienka - zaznacza Anna Winiarska, pielęgniarka oddziałowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto