Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolanie oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Obchody pod Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Obchody odbyły się pod Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia w Opolu.
Obchody odbyły się pod Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia w Opolu. Krzysztof Ogiolda
- 10 kwietnia 2010 roku to najtragiczniejszy dzień w historii nowoczesnej Polski. Zginęła wówczas elita państwa polskiego. Wiele z tych osób miałem zaszczyt znać osobiście. Z tym większym niedowierzaniem i przerażeniem wysłuchiwałem komunikatów grozy. Z nadzieją próbowałem telefonować do kilku zaprzyjaźnionych osób, które były tego dnia na pokładzie samolotu. Przy każdej próbie połączenia telefon milczał. Nadzieja gasła - mówił Sławomir Kłosowski wojewoda opolski.

W opolskich uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych z wojewodą i wicewojewodą na czele oraz samorządowych z wiceprezydentem Opola i wiceprzewodnicząca rady miasta, a także wojska i policji oraz mieszkańcy.

Obchody zaczęły się od mszy w kościele Franciszkanów. Kontynuowano je pod Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał wojewoda Sławomir Kłosowski.

- Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie - mówił, cytując Adama Mickiewicza. - 10 kwietnia 2010 roku to najtragiczniejszy dzień w historii nowoczesnej Polski. Zginęła wówczas elita państwa polskiego. Wiele z tych osób miałem zaszczyt znać osobiście. Z tym większym niedowierzaniem i przerażeniem wysłuchiwałem komunikatów grozy. Z nadzieją próbowałem telefonować do kilku zaprzyjaźnionych osób, które były tego dnia na pokładzie samolotu. Przy każdej próbie połączenia telefon milczał. Nadzieja gasła.

Sławomir Kłosowski kontynuował, że katastrofa smoleńska jest do dziś traumą dla całego społeczeństwa, wywarła wielki wpływ na politykę i polityków. Dziesiąty kwietnia 2010 roku to dzień, który zmienił nas wszystkich.

Tego dnia zginął prezydent Lech Kaczyński, pierwsza dama Maria Kaczyńska oraz 94 najważniejsze osoby w państwie.

- 11. rocznicę tej niewyobrażalnej tragedii obchodzimy w trudnym czasie pandemii i reżimu sanitarnego, które nie pozwalają uczestniczyć w tej uroczystości wielu osobom, które chciałyby oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Zarówno Państwu tu zebranym, jak i tym, którzy przeżywają tę rocznicę w domach, serdecznie dziękuję za pamięć i modlitwę - zakończył.

Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczów pod pomnikiem.

Uroczystość pod pomnikiem została poprzedzona koncelebrowaną mszą św. w kościele oo. Franciszkanów. Przewodniczył jej ks. Rudolf Świerc, dziekan dekanatu Opole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto