Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolanin, prof. Piotr Baron, odnalazł „Szkołę śpiewu” Józefa Elsnera

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Prof. Piotr Baron zajmuje się naukowo od dawna twórczością Elsnera. Pracę habilitacyjną poświęcił jego "Mszy koronacyjnej".
Prof. Piotr Baron zajmuje się naukowo od dawna twórczością Elsnera. Pracę habilitacyjną poświęcił jego "Mszy koronacyjnej". Archiwum prywatne
O pierwszym napisanym w języku polskim podręczniku śpiewu opowiadał podczas wykładu w bibliotece w Grodkowie.

Wśród osób, które słuchały wykładu dziekana Wydziału Jazzu w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie w Bibliotece w Ratuszu byli także członkowie chóru „Grodkovia”, którzy koncertowali po jego zakończeniu.

- Szkoła śpiewu” ułożona przez Józefa Elsnera ukazała się w Warszawie w kwietniu 1834 roku i była pierwszym podręcznikiem do nauki śpiewu w języku polskim – mówi Piotr Baron. - Składa się on z czterech części: „O głosie w ogólności”, Dochodzenie i dobywanie głosu”, Ułożenie i doskonalenie głosu” oraz „Uzdatnianie, czyli usposobienie głosu do muzycznych celów”.

- Ten tekst był podsumowaniem tego, co Elsner pisał o śpiewie wcześniej – dodaje prof. Baron. - Nauczyciel Chopina, który był Niemcem, udowadniał m.in., że obok języka włoskiego, właśnie język polski najlepiej nadaje się do śpiewu. Sam nauczył się polskiego we Lwowie, mając około 30 lat. Znał także francuski, prawdopodobnie rosyjski oraz łacinę. We Lwowiewłaśnie napisał dwie opery po niemiecku do tekstów, które wcześniej wykorzystał Mozart - „Wesela Figara” i „Uprowadzenia z seraju”. Jestem na etapie ich poszukiwania.

Tekst „Szkoły śpiewu” Piotr Baron odnalazł w archiwum w Olsztynie. - Początkowo sądziłem, że jest tam tylko strona tytułowa, okazało się, że mają całość – przyznaje. - Chodzi mi cały czas po głowie, aby napisać na podstawie podręcznika Elsnera „Szkołę śpiewu” współczesnym językiem. Niewiele osób w ogóle wie, że taki rodzimy podręcznik istnieje. W dodatku Elsnera można uznać za prekursora współczesnej dydaktyki.

Na dowód profesor cytuje list Elsnera do Chopina z 27 listopada 1831 roku. Elsner pisał: „Uczniom nie należy podawać przepisów zbyt drobnostkowo, niech sami je wynajdują, by mogli sami siebie przewyższyć i dojść do wynalezienia tego, czego jeszcze nie znaleziono”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolanin, prof. Piotr Baron, odnalazł „Szkołę śpiewu” Józefa Elsnera - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto