Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Kto otrzymał nagrody?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Archiwum organizatorów
Część pokazów i wydarzeń była dostępna również online, co z pozwoliło festiwalowi wyjść poza granice Opolszczyzny i dotrzeć do widzów w dalszych zakątkach Polski - ocenili organizatorzy.

Grand Prix w kategorii dokument dla Jakuba Prysaka za „Opowieść o dwóch siostrach”, w kategorii fabuła dla Darii Kasperek za „Na krańcu miasta”, a w kategorii animacja - dla Piotra Dumały za „Ostatnią wieczerzę” - to główne nagrody zakończonego dziś festiwalu filmowego Opolskie Lamy.

Była to 18. jego edycja i - jak podkreślili organizatorzy - z tematem przewodnim "młodość" opolski festiwal wszedł w dorosłość. Wręczenie nagród odbyło się w piątek w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Nagrody Festiwalu Opolskie Lamy 2020
Kategoria dokument
Grand Prix - Jakub Prysak za film „Opowieść o dwóch siostrach”
Wyróżnienia:
Katarzyna Mazurkiewicz za film „Mistrz i uczeń”
Adam Buka za film „Kometa”
Kategoria fabuła
Grand Prix - Daria Kasperek za film „Na krańcu miasta”
Wyróżnienie - Damian Kocur za film „Dalej jest dzień”
Kategoria animacja
Grand Prix - Piotr Dumała za film „Ostatnia wieczerza”
Wyróżnienia:
Piotr Milczarek za film „Deszcz”
Julia Orlik za film „Quiduid latine dictum sit, altum videt”
W Konkursie Filmów Amatorskich (skierowany jest do twórców niezależnych i amatorów)
Grand Prix - Marcin Ratajczyk za film „Tryptyk o mojej klasie”
wyróżnienie - Marcin Stenzel za film „Master Shot”.
Nagroda publiczności (przyznawana przez widzów)
Piotr Milczarek za animację „Deszcz”

Festiwal rozpoczął się 1 października, a widownia przez 9 dni miała okazję uczestniczyć w licznych pokazach filmowych, spotkaniach z ciekawymi gośćmi oraz wydarzeniach towarzyszących.

Część z nich była dostępna również online, co - jak ocenili organizatorzy - pozwoliło festiwalowi wyjść poza granice Opolszczyzny i dotrzeć do widzów w dalszych zakątkach Polski.

- Organizacja festiwalu na dwóch płaszczyznach była wyzwaniem logistycznym, między innymi w obszarze ustaleń z dystrybutorami, w jakiej formule możemy udostępniać filmy - przyznaje Marta Wolna, wiceprezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy, organizatora festiwalu. - Ale też było nam łatwiej dzięki zdobytemu wcześniej doświadczeniu w prezentacjach filmowych online.

Wolna przyznaje, że możliwość wyjścia poza granice regionu była pozytywnym aspektem onlinowej formuły. - Nie mamy jeszcze statystyk o projekcjach online, ale wiemy od znajomych z różnych części Polski, że nas oglądali - dodaje Marta Wolna.

W tym roku tematem przewodnim festiwalu była młodość, ale wśród licznych projekcji tematycznych cykli było więcej: Kino Młodość, Panorama Kina Światowego, Panorama Kina Polskiego, Dokumentalna Odsłona Kina, Retrospektywy Agnieszki Holland oraz Jana Komasy, Nowe Kino Rumuńskie, Seriale oraz Lamy Dzieciom dla najmłodszych widzów.

Przedsmak Festiwalu można było poczuć już w sierpniu i wrześniu, gdy w repertuarze Kina Meduza pojawiły się pierwsze filmy z tych cykli, niektóre dostępne również na platformie mojeekino.pl. W tym samym czasie w kilku opolskich miastach – w Izbicku, Oleśnie, Ozimku, Tarnowie Opolskim, Strzelcach Opolskich i Lewinie Brzeskim – odbywały się pokazy w ramach Dokumentalnej Odsłony Kina.

Na rozpoczęcie festiwalu przygotowano relację z wręczenia Honorowej Lamy, którą przyznano Agnieszce Holland. Reżyserka odebrała statuetkę w warszawskim kinie Muranów, podczas kameralnego spotkania, a w ramach Retrospektywy wybranych dzieł reżyserki opolska widownia mogła przedpremierowo zobaczyć jej najnowszy film „Szarlatan”.

Mimo pandemicznej sytuacji wielu gości przyjęło zaproszenie i uświetniło festiwal swoją obecnością (także online). Wśród nich: Paweł Ferdek, Renata Kijowska, zespół Na Górze, Maciej Cuske, Jagoda Szelc, Aleksandra Potoczek, Piotr Adamski, Paulina Krzyżańska, Maja Pankiewicz, Magdalena Sendecka, Maria Zmarz-Koczanowicz, Bartosz Kruhlik, Radu Ciorniciuc, Sławomir Fabicki, Marek Braun, Marcin Zarzeczny, Andrzej Strzemżalski, Michał Edelman, Maciej Edelman, Eliza Rycembel, Agata Trzebuchowska, Patryk Sielecki, Małgorzata Imielska, Halina Rasiakówna, Jan Hrynkiewicz, Zuzanna Puławska, Piotr Pacek, Tomasz Wolski, Aleksandra Popławska, Anna Biernacik, Maciej Misztal, Sabra Daici, Monika Kuczyniecka, Ala Kryształ, Agnieszka Zientarska, Mateusz Torzecki, Dominika Bassek, zespół Voo Voo.

W jury konkursu głównego zasiedli: Jagoda Szelc, Maciej Cuske, Łukasz Rusinek. Filmy w konkursie dla amatorów oceniali: Clara Kleininger, Agnieszka Zientarska, Katarzyna Myślińska.

Głównym organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie Opolskie Lamy wspierane przez partnerów i przyjaciół festiwalowych. Jak podała nam Mara Wolna, w organizację zaangażowanych było ok 20 osób.

Podobnie jak w latach poprzednich festiwal odbywał się w kilku obiektach na terenie Opola: Kinie Meduza, Kinie Helios, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Śląska Opolskiego, Młodzieżowym Domu Kultury, Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, Miejscu X oraz parkingu Lelek Group. - Dało to przyjezdnym widzom możliwość poznania miasta w szerszej, nie tylko kinowej, perspektywie - zauważyli organizatorzy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole. 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Kto otrzymał nagrody? - Opole Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto