Opole. Ambasador Niemiec otworzył dwie placówki mniejszości niemieckiej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ambasador przeciął wstęgę w nowym Centrum Młodzieżowym w Opolu wraz z Michałem Schlueterem, wiceprzewodniczącym VdG odpowiedzialnym za projekty młodzieżowe.
Ambasador przeciął wstęgę w nowym Centrum Młodzieżowym w Opolu wraz z Michałem Schlueterem, wiceprzewodniczącym VdG odpowiedzialnym za projekty młodzieżowe. Krzysztof Ogiolda
W uroczystości otwarcia Centrum Młodzieżowego oraz Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej uczestniczył dr Arndt Freytag von Loringhofen, ambasador Niemiec w Warszawie.

Ambasador dokonał przecięcia wstęgi w nowym Centrum Młodzieżowym przy ul. Krupniczej 15 w Opolu wraz z Michałem Schlueterem, wiceprzewodniczącym VdG odpowiedzialnym za projekty młodzieżowe.

W otwarciu brali udział liderzy MN: poseł na Sejm RP Ryszard Galla, przewodniczący zarządu VdG Bernard Gaida oraz lider TSKN Rafał Bartek i Zuzanna Donath – Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

Dawna siedziba Związku Niemieckich Stowarzyszeń przeszła gruntowny remont wnętrza. Do dyspozycji młodzieży będzie m.in. sala konferencyjna na parterze, którą można podzielić ściankami na mniejsze sale warsztatowe. Na piętrze znalazła miejsce m.in. redakcja i studio „Antidotum”, kwartalnika Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej.

- Centrum będzie się skupiało na trzech głównych zadaniach – podkreśla Beata Sordon, pełnomocnik ds. młodzieży w VdG. - Będzie tu miejsce spotkań i poznawania nowych ludzi, a przede wszystkim młodzież MN będzie uczestniczyć tu w rozmaitych projektach i warsztatach. Planujemy szkolenia zarówno zawodowe, jak i personalne. Trzecia funkcja to ta informacyjna.

Z kolei Oskar Zgonina, lider Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej mów, że to miejsce jest ważne, bo tu młodzież sama będzie miała wpływ na to, czym się zajmuje.

- Mamy w mniejszości deficyt takich miejsc, gdzie młodzież może zwyczajnie przyjść i się spotkać. W partnerstwie z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej będzie tu działał tzw. Jugendpunkt, czyli klub młodzieżowy. Chcemy też współpracować z Niemieckim towarzystwem Oświatowym. W centrum będą się m.in. odbywały wykłady w ramach projektu edukacyjnego Lernraum.pl - dodaje.

Ambasador Niemiec otworzył także oficjalnie mające siedzibę w Centralnej Bibliotece im. Josepha Eichendorffa w Opolu Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Wcześniej zapoznał się zarówno z pracami centrum, jak i funkcjonowaniem biblioteki.

- Czerwiec jest miesiącem, który mocno się wpisuje w historię Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej - uważa dr Michał Matheja, prezes zarządu CBMN i kierownik projektu. W czerwcu 2011 do porozumienia polsko-niemieckiego „okrągłego stołu” wpisano, iż ma powstać komórka, która ma się zająć badaniem historii i dziedzictwa mniejszości niemieckiej. Pięć lat później też w czerwcu - powołano do życia stowarzyszenie pod nazwą Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej bazujące na działaniach podjętych rok wcześniej w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Rok temu na początku czerwca zajęliśmy nasze miejsce w bibliotece, rozpoczynając stacjonarną działalność. Ubiegły rok nie sprzyjał – z powodu pandemii – oficjalnemu otwarciu. Tak się świetnie złożyło, że w czerwcu 2021 pan ambasador odwiedza po raz pierwszy Śląsk, także Opole. Korzystając z jego obecności zaprosiliśmy dzisiaj na oficjalne otwarcie placówki.

Obecnie Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej prowadzi następujące projekty badawcze:

  • Dziedzictwo niemieckiego protestantyzmu w Polsce po 1945 r. Polityka – własność – pamięć i tożsamość;
  • Migracje transgraniczne na Górnym Śląsku w latach 1921–1939 a międzywojenny problem mniejszości narodowych;
  • Pamięć o obozach dla ludności niemieckiej w powojennej Polsce (PRL i III RP);
  • Mniejszość niemiecka w Polsce wobec tranzycji i transformacji ustrojowej po 1990/1991 roku;
  • Mniejszość niemiecka wobec dziedzictwa kulturowego niemieckich Żydów na Śląsku;
  • Granica polsko-niemiecka na Pomorzu (1920-1939): historia – pamięć – ślady w przestrzeni.

W 2020 roku wydało cztery publikacje:

  • Zbigniew Bereszyński, „Komunistyczny aparat bezpieczeństwa i ludność niemiecka na Górnym Śląsku w latach 1945-1990”;
  • „Pod lupą bezpieki. Aparat represji wobec Niemców na ziemiach zachodnich i północnych w okresie władzy komunistycznej”, red. Michał Matheja (obie w języku niemieckim);
  • Bernard Linek, „Kwestia niemiecka na powojennym Górnym Śląsku 1945-1960. Wybór artykułów”;
  • Bogusław Tracz, „Osłabić tendencje emigracyjne. Komitet Wojewódzki PZPR w Katowicach wobec wyjazdów do RFN w latach 1970 – 1978. Wybór źródeł”.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Materiał oryginalny: Opole. Ambasador Niemiec otworzył dwie placówki mniejszości niemieckiej - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie