Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. Badania krypty w katedrze. Natrafiono na mur starszy od obecnej świątyni! [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Co kryje w sobie opolska katedralna krypta? Badania rozpoczęte
Co kryje w sobie opolska katedralna krypta? Badania rozpoczęte Archiwum prywatne
- Napotkaliśmy na fragment muru, który jest wcześniejszy niż budynek katedry w obecnym kształcie. Być może w miejscu odkrytym przez nas znajduje się fragment innego założenia - mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Instytutu Historii UO, która prowadzi badania w katedrze w Opolu.

Od kilku tygodni osoby przychodzące do katedry mijają w lewej nawie (patrząc na ołtarz) w sąsiedztwie kaplicy św. Anny (tej ze złoconą kratą) „obce” w sakralnej przestrzeni elementy - deski, folie, kamienie itp.

- Kryje się pod nimi przestrzeń badawcza - wyjaśnia pani doktor. - Archeolodzy nazywają takie miejsce wykopem. Prowadzone przez nas prace są potwierdzeniem badań, które miały miejsce w 2016 roku [użyto do nich georadarów oraz wprowadzono - przez wywiercone otwory - kamery pod katedralną posadzkę - przyp. red.]. One miały pokazać m.in. zejście do krypty i ujawnić, czy jest ona czymś zasłonięta.

- Kiedy zaczęliśmy eksplorację, zauważyliśmy, że teren w wykopie jest zagruzowany fragmentami cegieł i zaprawy - kontynuuje dr Przysiężna-Pizarska. - Cała przestrzeń podzielona jest na dwa segmenty. Pierwszy to jest zejście do krypty. Drugi może okazać się jeszcze ciekawszy. Po ostatnich konsultacjach z prof. Sławomirem Moździochem, kierownikiem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN Oddziału we Wrocławiu, potwierdziły się moje przypuszczenia. Napotkaliśmy na fragment muru, który jest wcześniejszy niż budynek katedry w obecnym kształcie. Być może w miejscu odkrytym przez nas znajduje się fragment innego założenia. Nie można wykluczyć, że także sakralnego, ale na twarde rozstrzygnięcie jest jeszcze zbyt wcześnie. Także dlatego, że widzimy tylko fragment tej ściany.

Cele prac, które zostały ukierunkowane na odkrycie schodów i sprawdzenie wejścia do krypty, zostały spełnione. Udało się nie tylko odkryć schody i obecność wspomnianego muru, ale też przebić się przez ów mur gruby na półtorej cegły i sprawdzić kamerą (okiem nieuzbrojonym nie sposób z powodu grubości ściany), że dalej znajdują się jeszcze dwa pomieszczenia.

- W drugim z nich zdeponowane są kości - opowiada opolska badaczka. - Takie miejsce nazywamy ossuarium. To było wydzielone specjalnie miejsce służące jako depozyt na kości pozyskane podczas jakiegoś wykopu, np. pod nowy pochówek. Takich kości nie wyrzucano, ale składano je właśnie w ossuarium. Wielkości krypty nie potrafimy jeszcze ocenić.

Na razie miejsce to zostało oddane do analizy mykologom, czyli badaczom bakterii i grzybów.

- Jesteśmy niepewni i boimy się, by badaczom, którzy będą przechodzić dalej do krypty, nie zaszkodziły jakieś groźne dla zdrowia lub życia bakterie. Po przeprowadzeniu analiz będziemy czekać przez jakiś czas, by bakterie lub grzyby „pokazały swoje możliwości”. Byśmy mieli pewność, czy są szkodliwe i jak bardzo - dodaje pani doktor. - Przestrzegam, by nie próbować zaglądać do tego otworu samemu - wiem, że ludzi takie tematy kręcą - ale może się to skończyć groźną chorobą, a nawet śmiercią.

Jeśli możliwe będzie rozebranie choćby fragmentu ścianki i dostanie się do krypty, zostanie ona oczyszczona z kości. Będzie to także okazja, by przebadać je antropologicznie i spróbować ustalić płeć i wiek osób, do których należały. Nie można wykluczyć, że w krypcie znajdują się także zwarte pochówki, czyli kości ułożone w trumnie i w układzie anatomicznym.

- Bardzo byśmy tego chcieli, bo wówczas łatwiej dowiedzieć się czegoś więcej o osobie, która tam spoczywa - podkreśla dr Przysiężna - Pizarska. - Ale na takie efekty trzeba będzie czekać. Nauka wymaga czasu.

W czasie badań przy pracach pomagali studenci Wydziału Prawa i Administracji, Instytutu Historii UO oraz Fundacja Silesia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole. Badania krypty w katedrze. Natrafiono na mur starszy od obecnej świątyni! [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto