Opole. Hotel Monopol i Bristol stał w miejscu PZU. Przetrwał wojnę, nie przetrwał PRL. Tak znikał budynek przy ul. Ozimskiej

Red
Hotel Monopol i Bristol stał w miejscu PZU. Przetrwał wojnę, nie przetrwał PRL.
Hotel Monopol i Bristol stał w miejscu PZU. Przetrwał wojnę, nie przetrwał PRL. Adam Śmietański/Google Street View/polska-org.pl
Hotel stał na rozwidleniu obecnych ulic Ozimskiej i Sempołowskiej w Opolu. Na początku działał pod szyldem Monopol. Po wojnie przemianowano go na Bristol. Był w krajobrazie centrum miasta do połowy lat 70. Przypominamy, jak się prezentował i jak wyglądała jego rozbiórka.

Najpierw Hotel Monopol, potem Bristol

Budynek powstał pod koniec XIX wieku. Był bardzo dobrze widoczny z obecnego placu Wolności. Większość zajmował hotel Monopol, ale wewnątrz funkcjonowała też hurtownia win, którą prowadził Reinhold Bucher. Przed obiektem stała barokowa figura św. Jana Nepomucena.

Budynek przetrwał II wojnę światową. To właśnie w nim już w 1946 roku działał pierwszy w mieście hotel z restauracją. Prowadził go Julian Chmielewski, który przemianował hotel na Bristol.

Na początku lat 50. hotel Bristol wszedł w posiadanie Społem. Wtedy też działająca w nim restauracja zaczęła działać pod szyldem Zgoda.

Najpierw brak inwestycji, potem rozbiórka

Choć hotel Bristol działał, to Społem w niego nie inwestowało. Obiekt niszczał i był coraz bardziej wyeksploatowany.

Ostatecznie w latach 60. uznano go jako niewart modernizacji. Budynek został opuszczony.

Na początku lat 70. zapadła decyzja o rozbiórce. Przy jej okazji przeniesiono figurę św. Jana Nepomucena przed zabudowania klasztorne franciszkanów, gdzie stoi do tej pory.

Najpierw parking, potem gmach PZU w Opolu

Na pustym terenie przez pewien czas działał parking. Później był to teren dzikiego handlu, zaś na przełomie lat 80. i 90., w czasie wielkich przemian gospodarczych, określano go mianem "placu Balcerowicza".

Na początku XXI wieku powstała tam opolska siedziba PZU. Nic nie wskazuje na to, aby to miało się rychło zmienić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie