Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. Jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa” w nowej odsłonie. Jakie spektakle?

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
"Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty otworzy 45. OKT. Niestety przedstawienie będzie pokazane tylko na macierzystej scenie Nowego Teatru w Warszawie.
"Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty otworzy 45. OKT. Niestety przedstawienie będzie pokazane tylko na macierzystej scenie Nowego Teatru w Warszawie. Nowy Teatr Warszawa
Przez 17 dni Opole gościć będzie najciekawsze realizacje teatralne polskiej klasyki. Jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne/Klasyka Żywa rozpoczną się 9 września w odnowionych wnętrzach Teatru Kochanowskiego. Zobaczymy 10 przedstawień konkursowych.

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią oraz gruntownym remontem opolskiego teatru teatromanów czeka podwójne święto polskiej klasyki. Konfrontacje, stanowiące finał V i VI Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, odbędą się 9-26 września 2021.

Pierwszym spektaklem będzie „Matka Joanna od Aniołów” w reżyserii Jana Klaty z Nowego Teatru. Niestety z przyczyn technicznych przedstawienie będzie prezentowane w siedzibie teatru w Warszawie.

Festiwal w Opolu otworzy „Trans-Atlantico” w reżyserii Tomasza Gawrona z Teatru Solskiego w Tarnowie. Zobaczymy również znane powieści w nowych odsłonach: Teatr Słowackiego w Krakowie zaprezentuje „Lalkę” w reżyserii Wojtka Klemma, a Teatr Osterwy w Lublinie pokaże „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego.

Dwukrotnie w repertuarze znajdą się „Panny z Wilka” – w reżyserii Agnieszki Glińskiej (Narodowy Stary Teatr w Krakowie) i Krzysztofa Rekowskiego (Teatr Jaracza w Olsztynie). W programie festiwalu jest również „Matka” w reżyserii Radka Stępnia z Teatru Nowego w Poznaniu oraz „Krótka rozmowa ze Śmiercią” w reżyserii Marcina Libera z Teatru Fredry w Gnieźnie. Ten ostatni został wyróżniony przez Komisję Artystyczną VI Konkursu „Klasyka Żywa” nagrodą specjalną za odkrycie repertuarowe.

Nie zabraknie również propozycji dla młodszej widowni. Organizatorzy zapraszają całe rodziny na spektakle „Zaczarowana królewna” w reżyserii Michała Derlatki (Teatr Wybrzeże w Gdańsku) oraz „Baśń o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze” w reżyserii Jarosława Kiliana (Teatr Jaracza w Olsztynie).

– Dziesięć przedstawień, które zaprosiliśmy do finału, powstało na podstawie polskich tekstów klasycznych, których twórcy skłaniają się ku rozmaitym estetykom – mówi Patryk Kencki, przewodniczący Komisji Artystycznej Konkursu. – Każde z przedstawień reprezentuje więc inny sposób odczytywania klasyki, ale jestem przekonany, że wszystkie możemy śmiało określić jako „klasykę żywą”, pozwalającą odbiorcy na swoiste podróżowanie w czasie, wchodzącą w dialog ze współczesnym widzem, poruszającą jego wrażliwość, intelekt i wyobraźnię.

Zaproszone spektakle powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – przyznawaną teatrom z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej klasycznej premiery – oraz nagrody za reżyserię, scenografię, muzykę i grę aktorską.

Laureatów wyłoni jury w składzie: Anna Augustynowicz, reżyser i dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie, dr Elżbieta Baniewicz, krytyk teatralny, aktor Wojciech Solarz, teatrolog dr hab. Wanda Świątkowska oraz dramaturg, dr Antoni Winch.

Wśród festiwalowych wydarzeń nie zabraknie imprez towarzyszących. Po każdym pokazie w foyer teatru będą odbywać się rozmowy z twórcami i aktorami. Dodatkowo wśród atrakcji znajdzie się silent disco oraz koncerty. Zaplanowano także dwie premiery: autorskiego projektu Anny Karasińskiej i przedstawienia „Amator” w reżyserii Norberta Rakowskiego.

Najlepsze teatralne zdjęcia sezonu będzie można zobaczyć na plenerowej wystawie prac finalistów i laureatów VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole. Jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa” w nowej odsłonie. Jakie spektakle? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto