Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. Lekarze usunęli pacjentce bardzo problemowego guza nerki. Pierwszy taki zabieg w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

OPRAC.:
Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opole. Lekarze usunęli pacjentce bardzo problemowego guza nerki. Pierwszy taki zabieg w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym
Opole. Lekarze usunęli pacjentce bardzo problemowego guza nerki. Pierwszy taki zabieg w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym USK Opole
Urolodzy i chirurdzy naczyniowi z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu usunęli pacjentce guza prawej nerki, który miał czop nowotworowy blokujący żyłę główną dolną do wysokości przepony. To pierwszy taki zabieg w tym szpitalu. Pacjentka w dobrym stanie została wypisana ze szpitala.

- Pacjentka trafiła do nas przed trzema miesiącami, z rozpoznaniem guza nerki z czopem nowotworowym do żyły głównej dolnej – opisuje lek. med. Jacek Jastrzębski, urolog z USK. – Po przeprowadzeniu pogłębionej diagnostyki, we współpracy z chirurgami naczyniowymi, ustaliliśmy plan leczenia.

- W pierwszym etapie zembolizowaliśmy, czyli zatkaliśmy chirurgicznie tętnicę chorej nerki – wyjaśnia dr n. med. Jacek Hobot, chirurg naczyniowy z USK. – Z doniesień naukowych wynikało, że wpłynie to na zmniejszenie masy gaza i ułatwi jego usunięcie razem z chorą nerką.

Po miesiącu pacjentka wróciła do szpitala na przeprowadzenie drugiej części zaplanowanego leczenia. Po embolizacji nerka była niedokrwiona, dzięki czemu krwawienie podczas przeprowadzania jej usunięcia było mniejsze. Niestety, czop się nie zmniejszył.

- Podczas operacji usunęliśmy nerkę i czop wchodzący w żyłę główną dolną do wysokości przepony, a pacjentka po 6 dniach hospitalizacji bez powikłań została, w stanie dobrym, wypisana do domu. Czeka ją teraz konsultacja onkologiczna w celu dalszej diagnostyki lub ewentualnego leczenia – kontynuuje dr Jacek Jastrzębski. – Był to pierwszy taki zabieg przeprowadzony w naszym szpitalu.

- Być może tym zabiegiem uratowaliśmy pacjentce życie, a na pewno wpłynęliśmy na jego wydłużenie. Brak odpowiedniej diagnozy i nieusunięcie zmiany nowotworowej skutkowałbym ostrymi powikłaniami spowodowanymi zatykaniem żyły głównej dolnej przez narastający czop, takimi jak wodobrzusze, obrzęki nóg i podbrzusza – wylicza urolog.

Zespół zabiegowy współtworzyli: lekarze Tadeusz Jędrzejczyk, Michał Iwanicki, Katarzyna Gacek i Dominik Jeziorny, pielęgniarka anestezjologiczna Agnieszka Strama oraz pielęgniarki operacyjne: Anna Strzelczyk i Beata Bąkowska-Klęczar.

Dr Jacek Hobot podkreśla, że zabieg możliwy był do przeprowadzenia w USK dzięki dobrej współpracy interdyscyplinarnej.

- Diagnozujemy coraz więcej pacjentów wymagających współpracy lekarzy różnych specjalizacji. Ten przykład pokazuje, że układa się ona dobrze i przynosi efekty – ocenia.

Chirurg przypomina podobny przypadek sprzed kilku miesięcy, gdzie chirurdzy z USK usuwali pacjentce guza wychodzącego z narządów rodnych w kierunku serca. Odbyło się to we współpracy z ginekologami-onkologami, kardiologami i radiologami, do której doproszono jeszcze naukowców z Politechniki Opolskiej, którzy opracowali model 3D operowanej żyły.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole. Lekarze usunęli pacjentce bardzo problemowego guza nerki. Pierwszy taki zabieg w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto