Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole ma aplikację z prognozami stanu powietrza. Co z monitoringiem?

Piotr Guzik
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Miasto uruchomiło aplikację "Powietrze Opole", za pomocą której można sprawdzić prognozy jakości powietrza wybiegające nawet na trzy doby do przodu. Bieżący monitoring będzie dostępny za pośrednictwem innego programu. Obu inicjatywom towarzyszą znaki zapytania.

Kilka miesięcy temu okazało się, że aplikacja umożliwiająca sprawdzanie na bieżąco jakości powietrza w kilkunastu punktach Opola nie działa. Ratusz tłumaczył to wygaśnięciem umowy na usługę. Ekolodzy grzmieli, że mieszkańców pozbawiono dostępu do informacji o stanie powietrza, które także w miesiącach letnich może być szkodliwe z racji zapylenia.

Małgorzata Rabiega, naczelnik wydziału ochrony środowiska w opolskim ratuszu, podkreśla, że bieżący monitoring jakości powietrza w Opolu wkrótce znów będzie dostępny. – Mamy już podpisaną umowę z firmą, która będzie go prowadzić. Na terenie miasta pojawi się 25 czujników – mówi.

Gdzie konkretnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Ich lokalizacja jest jeszcze ustalana, podobnie jak wygląd strony internetowej i aplikacji. Pani naczelnik przekonuje jednak, że wszystko będzie gotowe we wrześniu. Program ten kosztuje ponad 80 tys. zł i ma działać do września 2019 roku.

W środę w ratuszu zaprezentowano także inną aplikację związaną z jakością powietrza. To „Powietrze Opole”, opracowane przez chorzowską firmę Evertop we współpracy z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym. To rozwiązanie kosztujące blisko 100 tys. zł, które będzie działać do połowy maja 2019 roku.

- Do tego czasu ma powstać program obejmujący prognozami jakości powietrza cały kraj. My natomiast takimi prognozami będziemy dysponowali już teraz i będą one znacznie bardziej drobiazgowe – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Mapa Polski ma być podzielona na kwadraty o bokach 2 na 2 kilometry. W aplikacji „Powietrze Opole” mapa miasta została podzielona na kwadraty o bokach 500 na 500 metrów. Dzięki temu wskazania są bardzo precyzyjne. W aplikacji można sprawdzić prognozę na dzisiaj, jutro oraz pojutrze. Prognozy dotyczą zanieczyszczenia pyłami PM10, PM2,5, a także tlenkiem węgla (CO), dwutlenkiem siarki oraz dwutlenkiem azotu.

- Podczas testów udało nam się osiągnąć bardzo wysoki wskaźnik trafności – podkreśla Paweł Durka, kierownik zakładu modelowania atmosfery i klimatu w IOS-PIB.

Z aplikacją tą będą powiązane kody QR, które urzędnicy planują rozmieścić na terenie miasta. Gdzie? Tego jeszcze nie wiadomo.
Wiadomo natomiast, że informacje o jakości powietrza pochodzące z obu aplikacji mają być prezentowane na 44 tablicach zmiennej treści, które pojawią się za jakiś czas przy przystankach w Opolu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole ma aplikację z prognozami stanu powietrza. Co z monitoringiem? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto