Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. Młodzi muzycy ćwiczyli pod okiem Elżbiety Zapendowskiej. Na festiwalu zaśpiewają hity w nowej odsłonie

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Dwudniowe warsztaty dla wokalistów w Opolu. Zwycięzcy konkursu trenują pod okiem krytyczki muzycznej Elżbiety Zapendowskiej i dyrygenta Mariusza Dziubka.
Dwudniowe warsztaty dla wokalistów w Opolu. Zwycięzcy konkursu trenują pod okiem krytyczki muzycznej Elżbiety Zapendowskiej i dyrygenta Mariusza Dziubka. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Warsztaty z udziałem znanej krytyczki muzycznej, to nagroda dla uczestników konkursu, współorganizowanego przez Muzeum Polskiej Piosenki. Spośród 236 zgłoszeń wybrano dziesiątkę najlepszych wokalistów. W niedzielę i poniedziałek trenowali śpiew pod okiem Elżbiety Zapendowskiej.

"Przeboje al'dęte" to konkurs dla wokalistów. Kandydaci musieli przygotować autorskie, wokalne wykonanie jednej z dwunastu piosenek, których półplaybacki zaaranżował Mariusz Dziubek, dyrygent i dyrektor Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.

- Efekty naszej pracy publiczność usłyszy podczas wrześniowego, festiwalowego koncertu, tuż przed Debiutami. Będą to największe opolskie przeboje, które powstały na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Tych hitów reklamować nie trzeba - mówi dyrygent Mariusz Dziubek. - Narodowa Orkiestra Dęta skupia profesjonalnych muzyków, grających wyłącznie na instrumentach dętych, tworząc symfoniczną orkiestrę dętą.

- To pierwsze tego typu warsztaty. Trenujemy od niedzieli, ale już teraz mogę powiedzieć, że przed nami świetny koncert - wtóruje mu Elżbieta Zapendowska, krytyczka muzyczna. - Z ponad 200 kandydatów z całej Polski wybrano 10 najciekawszych osób, więc poziom jest naprawdę wysoki. Każdy diament wymaga jednak oszlifowania. Próbujemy dostosować materiał do potrzeb orkiestry i znaleźć sensowną interpretację. Punktem wyjścia jest dla mnie tekst, bo to literatura inspiruje do muzycznej interpretacji.

Jednym ze szczęśliwców, którzy ćwiczą pod okiem znanej krytyczki muzycznej, jest Jakub Lubiński, tworzący we Wrocławiu saksofonista i wokalista.

- Duża orkiestra, duże nazwisko, więc trochę miałem stres - przyznaje Jakub. - Pani Ela okazała się cudowną, szczerą kobietą. Miłe słowo z jej ust potrafi wywindować pod chmury. Krytyka może miła nie jest, ale zawsze konstruktywna. W końcu jesteśmy tu po to, by się uczyć.

Efekty ich pracy będzie można usłyszeć podczas koncertu, który odbędzie się 4 września, w czasie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Pojawią się doskonale znane hity, m.in. "Wypijmy za błędy", "Nic nie może wiecznie trwać", czy "Odkryjemy miłość nieznaną".

Organizatorem konkursu było Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wraz z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto